languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Nasze usługi

Nasze usługi

Russell Bedford

Russell Bedford

Celem projektu zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn jest uproszczenie obrotu majątkiem nabytym w drodze spadku lub darowizny, a także zminimalizowanie barier administracyjnych związanych z tym procesem. Projekt koncentruje się na osobach z kręgu najbliższej rodziny oraz na uproszczeniu zasad rozliczania podatku od świadczeń powtarzających się, takich jak renta.

W 10 kwietnia 2025 r., Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która może mieć istotne znaczenie dla pełnomocników z urzędu, którzy nie zgadzają się z wysokością przyznanych im kosztów. Rozstrzygnięcie dotyczy sytuacji, w której sąd przyznaje pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenie jedynie w części. Uchwała wskazuje, że w takim przypadku sąd musi wyraźnie oddalić wniosek w pozostałym zakresie, co umożliwia pełnomocnikowi odwołanie się do wyższej instancji.

Zgodnie z przepisami prawa, zarówno dokument prawa jazdy, jak i posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami, odgrywają kluczową rolę w ocenie sytuacji prawnej kierowcy. Jednak nie zawsze te dwie kwestie muszą być traktowane jako tożsame. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 2025  r., w sprawie o sygn. akt I KK 387/24, w sprawie K.S. rzuca nowe światło na kwestię ważności i utraty ważności dokumentu prawa jazdy, wskazując, że te pojęcia dotyczą wyłącznie samego dokumentu, a nie uprawnień do kierowania pojazdami.

poniedziałek, 16 czerwiec 2025 10:47

Kwalifikacja prawna czynu

O kwalifikacji prawnej czynu jako wykroczenia bądź przestępstwa decyduje rozmiar szkody wskazany w ustawie obowiązującej w dacie orzekania przez sąd, a nie w dacie zachowania sprawcy.

piątek, 11 kwiecień 2025 11:32

RB Biuletyn numer 50

W 50. wydaniu naszego magazynu podejmujemy tradycyjnie już kluczowe zagadnienia prawne, podatkowe i regulacyjne, istotne zarówno dla przedsiębiorców, jak i praktyków prawa. W zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i legislacyjnym coraz większego znaczenia nabiera nie tylko analiza bieżących przepisów, ale także przewidywanie ich skutków dla biznesu i życia społecznego.

Na mocy art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2022.2436) do Kodeksu spółek handlowych został dodany art. 1611 k.s.h. wprowadzający możliwość dokonywania wpłat na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. w organizacji przez Internet. Podstawę powyższej zmiany stanowi konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek (Dz. U. UE. L. z 2017 r. Nr 169, str. 46 z późn. zm.)[1]. Przytoczony przepis wszedł w życie z dniem 15 grudnia 2022 r.

poniedziałek, 31 marzec 2025 07:24

Przestępstwo z art. 310 kodeksu karnego

Niemal równie starym jak pieniądz jest też związane z nim przestępstwo, czyli jego fałszowanie. Powagę danego przestępstwa dostrzega również polski ustawodawca. Należy wspomnieć, iż spośród przestępstw przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, to określone w art. 310 kodeksu karnego[1] jest zbrodnią, podczas gdy przestępstwa określone w pozostałych przepisach są występkami.

Zespół deregulacyjny prawa dla przedsiębiorców powołany przez premiera Donalda Tuska, na czele którego stanął Rafał Brzoska, przedstawił kolejną propozycję zmiany w sferze prawa podatkowego, wśród których na uwagę zasługuje pomysł rozszerzenia kręgu podmiotów zwolniony z podatku VAT o prawników i doradców.

W dniu 15 stycznia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowało projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy, który wprowadza szereg istotnych zmian w przepisach dotyczących mobbingu w miejscu pracy. Nowelizacja ma na celu wzmocnienie obowiązków pracodawców w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, co stanowi odpowiedź na dotychczasowe problemy związane z realizacją tych obowiązków w praktyce. Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku, musi dokonać oceny wiarygodności biznesowej swoich kontrahentów. Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, organy podatkowe coraz częściej odmawiają podatnikowi prawa do odliczenia VAT, jeżeli w ocenie organu podatkowego przesłanki wskazują, że wiedział on lub powinien był wiedzieć, iż transakcja mająca stanowić podstawę prawa do odliczenia wiązała się z przestępstwem lub nadużyciem w zakresie podatku VAT.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi