languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/O nas/Russell Bedford - Russell Bedford
Russell  Bedford

Russell Bedford

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Мы рады сообщить Вам, что предоставляем юридические услуги также на русском и украинском языках. Наша группа имеет свои представительства во все мире, а отдел в Польше успешно обслуживает в юридических, налоговых и бухгалтерских вопросах с 2011 года. Офис в Варшаве является нашим координационным центром, также у нас есть региональные отделы в Катовицах, Быдгоще и Гданьске.

Webinar: "Ceny transferowe 2023 - dokumentowanie i raportowanie roku 2022 – jak realizować obowiązki, jak raportować, na jakie ryzyka zwrócić uwagę" odbędzie się w formule online 23.05., w godzinach 11-12.30. Prowadzący Leszek Dutkiewicz podejmie tematy ważne dla podatników rozliczajaych tp. 

Wielokrotnie nagradzana globalna sieć profesjonalnych usług, Russell Bedford International, przedstawiła kilka godnych uwagi statystyk wydajności po analizie wyników raportu World Survey 2023, opublikowanych niedawno w International Accounting Bulletin. Obejmują one dane dotyczące opłat i wskaźniki wzrostu wszystkich międzynarodowych grup księgowych.

Wysokość składki ZUS oraz sposób jej zapłaty zależny jest od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Dodatkowo, w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach ogólnych (podatek według skali, podatek liniowy), w maju 2023 roku należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozliczenie roczne składki zdrowotnej.

Od roku 2019 istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi z tytułu zatrzymanego zysku. Chodzi oczywiście o przepis zawarty w art. 15cb ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), który daje możliwość  uznania za koszt przychodu w spółce kwoty hipotetycznych odsetek od finansowania własnego. Rozwiązanie to dotyczy kwot przekazanych na podwyższenie kapitału zapasowego lub rezerwowego oraz kwot pochodzących z dopłat od wspólników.

Podatnicy dokonujący rozliczenia najmu prywatnego za 2022 rok jeszcze mają alternatywne sposoby rozliczenia – zasady ogólne oraz ryczałt. Był to ostatni rok, w którym przychody z najmu prywatnego mogły być opodatkowane na zasadach ogólnych. Dochody uzyskiwane w ramach najmu prywatnego od 2023 roku mogą być opodatkowane tylko na zasadach ryczałtu. Warto podkreślić, iż omawiane sytuacje dotyczą umów najmu zawieranych przez osoby fizyczne, ale nie w ramach działalności gospodarczej.

Program rządowy pod tytułem Polski Ład oraz jego kolejne modyfikacje nie do końca ustanowiły tak pożądany i obiecany Polakom ład. Drastyczne zmiany podatkowe wywołały spore zamieszanie oraz wprowadziły dużo wątpliwości po stronie tak podatników, jak i płatników, a nawet organów podatkowych. Próbą złagodzenia negatywnych efektów stał się program rządowy „Niskie podatki”, zwany również jako „Polski Ład 2.0.”. Warto tu zwrócić większą uwagę na liczne nowe ulgi, które zostały wprowadzone do systemu podatkowego przez Polski Ład takie jak: ulga dla pracujących seniorów, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga na powrót. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona bliżej ostatnia z wymienionych. .

Od roku 2019 istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi z tytułu zatrzymanego zysku. Chodzi oczywiście o przepis zawarty w art. 15cb ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), który daje możliwość  uznania za koszt przychodu w spółce kwoty hipotetycznych odsetek od finansowania własnego. Rozwiązanie to dotyczy kwot przekazanych na podwyższenie kapitału zapasowego lub rezerwowego oraz kwot pochodzących z dopłat od wspólników.

Formularz PIT-2, który wprowadzał zamieszanie zarówno wśród podatników, jak i płatników na początku 2022 roku, po raz kolejny ujawnia się w nowej odsłonie od 1 stycznia 2023 roku. PIT-2 zawiera oświadczenia i wnioski podatnika, które w konsekwencji złożenia pozwalają płatnikowi pomniejszyć pobierane zaliczki na podatek dochodowy, a dzięki temu podatnik może mieć większe wynagrodzenie. Czy to się zawsze opłaca? Czy także w przypadku umowy zlecenie i umowy o dzieło?

Wstępny przegląd tysięcy stron zeznań podatkowych Donalda Trumpa opublikowanych przez kluczową komisję kongresową potwierdza, że były prezydent wykorzystywał straty biznesowe w dziesiątkach milionów dolarów, aby zmniejszyć swoje roczne zobowiązania podatkowe, w niektórych przypadkach aż do do zera.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi