RB Magazine numer 85

W podsumowaniu tego, co wydarzyło się w prawie w lutym, zatrzymujemy się przy kwestii zaostrzenia kar w kodeksie karnym. Warto też odnieść się do najnowszej modyfikacji Ministerstwa Sprawiedliwości, które wprowadza newsletter KRS, mający zwiększyć bezpieczeństwo obrotu prawnego.

Tomasz Mankiewicz omawia dla naszych czytelników projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny i innych ustaw. Jest on o tyle ważny dla karnistów, że wprowadza nowe formy kar, które budzą pewne kontrowersje. Zmianą, której poświęca się najwięcej uwagi, jest wyeliminowanie z katalogu kar (art. 32 k.k.) kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej dotychczas odrębny rodzaj kary i wydłużenie kary terminowego pozbawienia wolności do 30 lat.

Obok tych oględnie mówiąc dosyć nietrafionych zmian Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza też narzędzie zabezpieczenia obrotu prawnego, mianowicie newsletter KRS. W wysyłanym mailowo zestawieniu przedsiębiorcy i prawnicy będą mogli podejrzeć jednocześnie do 50 podmiotów. Newsletter będzie sygnalizował takie zdarzenia jak zarejestrowanie sprawy dotyczącej określonego podmiotu czy dokonanie wpisu w KRS. Przesyłane będą w ten sposób jedynie podstawowe informacje, dostępne publicznie w aktach rejestrowych i w KRS. Osoba, która otrzyma taką informację będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy, przeglądając akta rejestrowe lub aktualne bądź pełne informacje o podmiocie wpisanym do KRS. Przedsiębiorcy oceniają tę zmianę pozytywnie i apelują o dalsze rozwiązania prawne, które ograniczą proceder kradzieży firm, między innymi w zakresie cyberzabezpieczeń.

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

 • Dynamiczny rozwój sieci Russell Bedford 4
 • Sądowy sukces Russell Bedford 5
 • Podsumowanie rozwoju Russell Bedford International w 2021 roku 5

Temat numeru

 • Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II 6

Podatki

 • Nowy podatek od Youtuberów? 8
 • Powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego 10
 • Pałacyk plus na otarcie łez (ale tylko niektórych) 12
 • Od lipca Skarbówka ruszy na łowy 13
 • Spółki nieruchomościowe w obliczu nowych obowiązków – wciąż bez określenia sposobu ich realizacji 14

Prawo

 • Zaostrzenie kar w kodeksie karnym. Najbardziej kontrowersyjne zmiany 16
 • Prawo ochrony wolności słowa utrudni funkcjonowanie jednolitego rynku cyfrowego 17
 • Czym było tzw. „Lex Kaczyński”? 18
 • Będą nowe formy urlopów 19
 • Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia na budowę 20
 • Nowelizacja Kodeksu Pracy wzmacnia rynek pracownika 21

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX