RB Magazine numer 90

Przyglądamy się zmianom, które są istotne dla prowadzenia biznesu w Polsce, a jedną z najważniejszych jest procedowana modyfikacja podatku od dochodu osób prawnych. Na ten moment Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej zmian w CIT.

Nowelizacja ustawy o CT z 29 października 2021 r., obowiązująca od początku bieżącego roku, zawiera sporo luk prawnych, a także niekorzystnych rozwiązań. MF koryguje błędy poprzez wprowadzenie kolejnej nowelizacji, która już została przyjęta przez Sejm. W projekcie zmian przede wszystkim zawieszono na lata 2022-2023 wejścia w życie nowej daniny, tj. podatku minimalnego dotyczącego między innymi podatkowych grup kapitałowych. Uchylono również przepisy o tzw. „ukrytej dywidendzie”, czyli katalogu płatności niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w tym transakcji o nierynkowym charakterze, zadłużenia podatnika z różnych tytułów względem podmiotów powiązanych z grupy czy użytkowanie przez spółkę majątku jej wspólnika, wcześniej wycofanego z tej spółki. Jak zauważyli przedsiębiorcy przepisy te w różnych punktach powielały lub kolidowały z prawem podatkowym dotyczącym cen transferowych. Pozytywne zmiany to także między innymi likwidacja obowiązku składania załącznika przy korzystaniu z „ulgi na złe długi”. Nietrudno tu zauważyć pewną prawidłowość, którą już dosyć dobrze znamy, to jest tworzenie prawa, które jest szumnie wprowadzane i przedstawiane jako udoskonalenie, po czym wielokrotne zmienianie go, ponieważ jak się okazuje jego twórcy najwyraźniej mają problem z holistycznym podejściem. Można odnieść wrażenie, że każdy z paragrafów jest tworzony przez inne osoby, być może studentów, którzy o prowadzeniu biznesu często jeszcze mało wiedzą.

W tym numerze sporo uwagi poświęcamy różnym aspektom prowadzenia spółek, a to dzięki cyklowi artykułów dotyczących prawa spółek, który tworzy Konstancja Sawecka, radca prawny, absolwentka Podyplomowego Studium Prawa Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

 • Russell Bedford dołącza do grona finalistów International Accounting Bulletin Awards 2022
 • Zaangażowanie i wellbeing pracowników – dbałość o nasz największy atut

Temat numeru

 • Nowa ustawa deweloperska – vol. 1

Podatki

 • 1,5% podatku PIT na Organizacje Pożytku Publicznego od 1 stycznia 2023 r. zamiast mechanizmu wyrównującego
 • Nowelizacja ustawy o CIT - ryczałt od dochodów spółek
 • Polska zaktualizowała protokół w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z Baliwat Guernsey
 • Jak ustalać obowiązek dokumentacyjny w przypadku wewnątrzgrupowej transakcji pożyczkowej

Prawo

 • Downstream merger, czyli przejęcie spółki dominującej przez spółkę zależną
 • Połączenie transgraniczne spółek
 • Wakacje Kredytowe – jak i kiedy złożyć wniosek
 • Nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego regulujących instytucję wyzysku
 • Kierunki zmian prawa o sporach zbiorowych pracy

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX