RB Magazine numer 88

Wojna z Ukrainą jest już w tle, zmieniona na szum informacyjny, a na pierwszy plan w Polsce wybija się inflacja. Rząd próbuje ograniczyć jej skutki między innymi drastycznym podnoszeniem stóp procentowych. Poza tym powstało kilka rozwiązań, które mają odciążyć podatników.

W ramach działań #niskiepodatki naprawiane jest to, co zostało zepsute. I tak: zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli rozliczyć w podatku dochodowym zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców będzie to 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej skła dki (pomniejszenie podatku). W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie

Ustawa przywraca preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą wszyscy samotni rodzice. Zwiększony został limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), a renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej.

Jedną z pozytywnych nowelizacji jest obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., co umożliwiło likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej.

W tym numerze naszego magazynu podsumowujemy również inne nowości i zmiany, jakie miały miejsce w maju

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

  • Mędzynarodowa Konferencja Podatkowa i EMEA 2022 Russell Bedford tym razem w Genewie

Temat numeru

  • Trwa stan zagrożenia epidemicznego – skutki dla obowiązków podatkowych oraz prawa upadłościowego

Podatki

  • Zmiany w egzaminie na doradcę podatkowego
  • Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającejautomatyzację załatwiania spraw przez KAS

Prawo

  • Przedsiębiorcy o przepisach pracy zdalnej: „do poprawki”
  • Zmiany w prawie rodzinnym. Projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw
  • Polski reżim sankcyjny wobec agresji Rosji na Ukrainie
  • Szwajcarzy zagłosują w sprawie Lex Netflix – podatku od transmisji strumieniowej
  • Nowe uprawnienia notariuszy w świetle projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o notariacie i niektórych innych ustaw

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX