RB Magazine numer 89

Polski ład już obowiązuje i budzi przeróżne pytania. Reagujemy na większość z nich na bieżąco na naszej stronie internetowej, a w naszym magazynie można podglądać historię wprowadzanego prawa, co daje szeroką perspektywę i ułatwia dostosowanie się do zmian.

W podsumowaniu czerwca nie mogliśmy pominąć tak ważnego zagadnienia, jakim jest Polski ład. Mateusz Krawczyński opisuje najważniejsze zmiany, w tym zniesienie abolicji podatkowej i ograniczenie ulgi na ochronę zabytków. Autor odnosi się też do możliwość odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym temacie mamy aktualizację, mianowicie stanowisko, które pojawiło się 21.07.b.r. na stronie ZUS. Wynika z niego, że „w obowiązującym stanie prawnym dochód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne, jedynie w przypadku, gdy będzie ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodu”.  Ale nie tylko Polskim ładem żyliśmy w czerwcu.

W tym numerze odnosimy się też do zmian w wynagrodzeniach dla płatników i inkasentów, odnotowujemy nowy termin wejścia w życie „e-Doręczeń” oraz przypominamy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wprowadza modyfikacje w zakresie amortyzacji samochodów osobowych w obydwu ustawach o podatkach dochodowych.

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

 • Russell Bedford w XX Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
 • Russell Bedford nominowany do grona finalistów w dwóch kategoriach tegorocznych nagród IAB

Temat numeru

 • Trwa stan zagrożenia epidemicznego – skutki dla obowiązków podatkowych oraz prawa upadłościowego

Podatki

 • Polski Ład 2.0 – jakie zmiany weszły w 01.07
 • Wystartował program mieszkaniowy Polskiego Ładu – mieszkanie bez wkładu własnego
 • Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0

PRAWO

 • NSA nie zgadza się na samowolę organów w sprawie doręczeń
 • Zmiany w wynagrodzeniach dla płatników i inkasentów
 • Akcyzowa pułapka fotowoltaiczna
 • Planowana ustawa o aplikacji mObywatel
 • Ostatni dzwonek dla amortyzacji samochodów
 • Nowy termin wejścia w życie „e-Doręczeń”
 • Podwyższenie wynagrodzeńpełnomocników z urzędu?

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX