RB Magazine numer 91

Jednym z najważniejszych tematów poprzedniego miesiąca było pojawienie się wstępnych ustaleń dotyczących grup VAT w ramach Polskiego ładu. Niestety temat ten wciąż jest pełen niejasności.

Na wzór podatkowej grupy kapitałowej w podatku CIT – grupy, które już w ten sposób funkcjonują na gruncie podatku od osób prawnych mogą od tego roku tworzyć grupy VAT. Pozostałe podmioty będą mogły tak funkcjonować od 2023 roku i tym samym w Polsce powstaje nowy rodzaj podatnika. W grupę mogą się wiązać podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Po zawarciu umowy wybierają przedstawiciela i korzystają z ułatwienia, jakim jest jeden JPK_VAT7. O innych zaletach, ale też wadach tego rozwiązania można przeczytać w tym numerze w artykule autorstwa Mateusza Krawczyńskiego.

Kontynuujemy również temat zmian w prawie deweloperskim. Oliwia Wójcik tym razem przygląda się bliżej umowie rezerwacyjnej. Śledzimy reakcje na tworzone prawo w 3 sektorze, a tutaj pojawia się zwykle wiele ciekawych uwag, a także raportów, które wskazują na pewne niedociągnięcia. Tym razem organizacja Warsaw Enterprise Institute alarmuje w temacie nadużywania aresztowania tymczasowego w Polsce.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

  • Spotkania RB z przedsiębiorcami: 07.10 Katowice

Temat numeru

  • Wprowadzenie grup VAT – zagrożenia i szanse

Podatki

  • Nowa ustawa deweloperska – vol 2. Umowa rezerwacyjna
  • Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale bez składki zdrowotnej
  • Rozliczenia CIT w związku z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę jawną
  • Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach już wkrótce bez zbędnych formalności.
  • Zmiany w zakresie dokumentowania transakcji z rajami podatkowymi, uchylenie obowiązku dokumentacyjnego w zakresie pośrednich transakcji rajowych – projekt skierowany do Sejmu

Prawo

  • Nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce
  • Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych 2022 – prawo grup spółek
  • Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX