languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/O nas/RB Magazine/RB Magazine numer 77

RB Magazine numer 77

W maju jednym z najważniejszych tematów, który zresztą zostanie z nami na dłużej, były zmiany w podatkach i prawie, zapowiedziane Nowym Ładem. Szczegóły dosyć lakonicznie dotychczas przedstawionego programu, mają zostać przedstawione na początku lipca. Na ten moment wiemy, że pakiet ma wprowadzić kilka istotnych zmian podatkowych.

W Nowym Ładzie prawdopodobnie zostaną sfinalizowane te projekty, które już są w toku wdrażania, np. reforma podatku u źródła, mająca powołać do życia procedurę WHT refund. Celem ściągnięcia do kraju Polaków przebywających na emigracji ma też zostać uruchomiona ulga dla nich – otóż po powrocie do kraju będą mogli przez dwa lata wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50.000 zł, o ile przez czas trwania ulgi będą aktywni zawodowo. To również nie jest pomysłem nowym, a raczej kontynuacją już zapowiadanych rozwiązań.

W tym numerze opisujemy podstawowe założenia rządowego projektu. Zatrzymujemy się też przy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która przynosi pozytywne informacje, między innymi tę dotyczącą zwiększenia dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z 250 zł do 400 zł.

W maju istotne było też kontynuowanie wdrażania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, który na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 30 marca 2021 r., został rozszerzony o nowe podmioty podlegające obowiązkowi zgłoszenia, mianowicie: spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, spółki partnerskie, europejskie zgrupowania interesów gospodarczych, spółki europejskie, spółdzielnie europejskie i trusty. O innych zmianach dotyczących CRBR również piszemy w majowym wydaniu RB Magazynu

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Członkowie z ponad 50 krajów dołączyli do regionalnego spotkania Russell Bedford w regionie EMEA

Temat numeru

  • Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – przegląd najważniejszych zmian

Podatki

  • Od 15.05 nowe przepisy w sprawie rejestru beneficjentów rzeczywistych
  • Pakiet e-commerce coraz bliżej
  • Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd

Prawo

  • Doliczanie taksy notarialnej do VAT niezgodne z prawem?
  • Rządowy projekt dotyczący pracy zdalnej w trakcie opiniowania
  • Polski Ład niczym Nowa Nadzieja dla popandemicznych czasów
  • Obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami

Poprzednie wydania

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi