RB Magazine numer 77

W maju jednym z najważniejszych tematów, który zresztą zostanie z nami na dłużej, były zmiany w podatkach i prawie, zapowiedziane Nowym Ładem. Szczegóły dosyć lakonicznie dotychczas przedstawionego programu, mają zostać przedstawione na początku lipca. Na ten moment wiemy, że pakiet ma wprowadzić kilka istotnych zmian podatkowych.

W Nowym Ładzie prawdopodobnie zostaną sfinalizowane te projekty, które już są w toku wdrażania, np. reforma podatku u źródła, mająca powołać do życia procedurę WHT refund. Celem ściągnięcia do kraju Polaków przebywających na emigracji ma też zostać uruchomiona ulga dla nich – otóż po powrocie do kraju będą mogli przez dwa lata wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50.000 zł, o ile przez czas trwania ulgi będą aktywni zawodowo. To również nie jest pomysłem nowym, a raczej kontynuacją już zapowiadanych rozwiązań.

W tym numerze opisujemy podstawowe założenia rządowego projektu. Zatrzymujemy się też przy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która przynosi pozytywne informacje, między innymi tę dotyczącą zwiększenia dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z 250 zł do 400 zł.

W maju istotne było też kontynuowanie wdrażania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, który na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 30 marca 2021 r., został rozszerzony o nowe podmioty podlegające obowiązkowi zgłoszenia, mianowicie: spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, spółki partnerskie, europejskie zgrupowania interesów gospodarczych, spółki europejskie, spółdzielnie europejskie i trusty. O innych zmianach dotyczących CRBR również piszemy w majowym wydaniu RB Magazynu

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Członkowie z ponad 50 krajów dołączyli do regionalnego spotkania Russell Bedford w regionie EMEA

Temat numeru

  • Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – przegląd najważniejszych zmian

Podatki

  • Od 15.05 nowe przepisy w sprawie rejestru beneficjentów rzeczywistych
  • Pakiet e-commerce coraz bliżej
  • Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd

Prawo

  • Doliczanie taksy notarialnej do VAT niezgodne z prawem?
  • Rządowy projekt dotyczący pracy zdalnej w trakcie opiniowania
  • Polski Ład niczym Nowa Nadzieja dla popandemicznych czasów
  • Obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX