RB Magazine numer 76

Nowy Polski Ład ma zracjonalizować polski system podatkowy. Rząd rozpoczął pod tym kątem konsultacje z biznesem, a ten już zwraca uwagę na pewne bardzo niekorzystne zmiany.

Rewolucyjne pomysły zawarte w Nowym Ładzie uderzą w serce polskiej przedsiębiorczości i nie osłodzą tego ulgi na innowacyjność, które pomogą małemu odsetkowi firm. Przedsiębiorcy podkreślają, że ujednolicenie składki zdrowotnej do poziomu 9% i brak możliwości odpisania składek w rozliczeniu rocznym, to założenie nietrafione, szczególnie, że pada w tak newralgicznym momencie, jakim jest kryzys pocovidowy. Rzecz dotyka wielu podmiotów i jak zaznacza Konfederacja Lewiatan „są to firmy budowane przez lata, duże zakłady zatrudniające wielu pracowników. To przedsiębiorcy, którzy ponoszą pełne ryzyko biznesowe związane z utrzymaniem zamówień, produkcji, zatrudnienia i koniecznością ciągłego rozwoju, aby utrzymać konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym”. Czas pokaże czy ustawodawca odejdzie od tych niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian.

W tym numerze podsumowujemy kwiecień i mamy optymistyczne wiadomości. Miesiąc ten przyniósł nam kolejne wyróżnienia dla naszej działalności. Mianowicie zostaliśmy wymienieni jako jedna z przodujących firm doradztwa podatkowego na rynku polskim. Odnotowujemy też dobre wiadomości dla biznesu, w tym: zapowiedź wznowienia prac nad REIT-ami (str.6-7), wyrok TK, który powinien wpłynąć na zasady opodatkowania nieruchomości, gruntów, budynków i budowli, dając nowe możliwości zmniejszenia zobowiązań (str. 8), a także potwierdzenie tworzenia nowego prawa pod kątem utworzenia nowej formy prawnej, mianowicie fundacji rodzinnej, która może rozwiązać problemy z sukcesją firm (str. 12).

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka Sp. k. członkiem Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei
  • Wielki sukces Russell Bedford! Wysokie miejsca w rankingu firm doradztwa podatkowego Rzeczpospolitej

Temat numeru

  • Prace nad REIT-ami mają zostać wznowione

Podatki

  • Mniejszy podatek od nieruchomości, gruntów, budynków i budowli dla osób fizycznych i prawnych
  • Od maja podwyżka w mandatach karnych i likwidacja bezterminowych WIA

Prawo

  • Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych umożliwia kradzież tożsamości
  • Fundacje rodzinne – nowa forma prawna
  • 01.07. – kolejna data wdrożenia elektronicznego systemu KRS
  • TSUE wzmacnia ochronę frankowiczów. Rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko Bankowi BPH S.A.

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs