RB Magazine numer 75

W szczególnym czasie, który mamy od marca ubiegłego roku, postępowania restrukturyzacyjne to jeden z najważniejszych obszarów dla rozwoju biznesu. Niestety w Polsce mocno kulejący. Przedsiębiorcy domagają się, by implementacja unijnego prawa dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości została przeprowadzona w trybie pilnym.

W numerze podsumowującym marzec 2021 przyglądamy się bliżej prawu restrukturyzacyjnemu. W aktualnościach na naszej stronie internetowej zwracaliśmy uwagę na to, że unijna dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości ((UE) 2017/1132) jest implementowana w Polsce zbyt opieszale. W związku z tym Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o jak najszybsze jej wdrożenie. Tymczasem od tego roku weszły przepisy znowelizowanej Ustawy o CIT, które ograniczają rozliczenia strat podatnika przeprowadzającego działania restrukturyzacyjne (więcej na stronie 6).

Z dobrych wiadomości można odnotować to, że obserwujemy wciąż mocną cyfryzację działań ministerstwa finansów i sprawiedliwości. Opisujemy na bieżąco, natomiast zauważamy też, że brak centralnej wiadomości o tych zmianach, które mogłyby być prezentowane w Ministerstwie Cyfryzacji. W tym numerze możecie państwo przeczytać o prawie, które usprawni kontrole online (strona 14), a także o postępach we wdrażaniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) (strona 9)

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Russell Bedford prezentuje imponujące statystyki z tegorocznej światowej ankiety IAB
  • Russell Bedford z wysoką pozycją wśród największych firmy doradztwa podatkowego w 2020 roku

Temat numeru

  • Restrukturyzacja firmy a rozliczenie strat podatkowych

Podatki

  • Startuje e-Urząd Skarbowy
  • Dematerializacja akcji – nowe obowiązki spółek
  • Jeszcze w tym roku ma ruszyć Krajowy System e-Faktur (KSeF)
  • Wydatki na podróż służbową – nowe orzeczenie WSA
  • Wszczęcie kontroli lub postępowania nie zawsze pozbawia prawa do korekty faktury

Prawo

  • Kontrole zdalne będą ułatwione dzięki przesłuchaniom na odległość

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O