piątek, 15 marzec 2019 11:16

Piwo, ilość słodu a akcyza - najnowszy wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) dnia 13 marca br. wydał wyrok, w którym wskazuje jaki napój można uznać za piwo, co w konsekwencji ma odzwierciedlenie w zastosowanej stawce akcyzy.

Sprawa, do której odniósł się TSUE, dotyczy małego polskiego browaru i tego jak należy zakwalifikować wytwarzane przez ten browar napoje. Wątpliwości w tym zakresie powstały już na etapie urzędu celnego, który odmiennie niż TSUE uznał, że wytworzone przez ten browar napoje, ze względu na niewielką ilość słodu, powinny zostać zakwalifikowane pod nomenklaturą 2206 obejmującą:„pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.” Ze stanowiskiemurzędu celnego nie zgodził się przedsiębiorca, uznając, że napoje, które produkowane są przez jego browar zaliczają się do kategorii pod numerem 2203, która obejmuje: „piwo otrzymywane ze słodu”. Przedsiębiorca przebrnął przez całą drogę odwoławczą, a każdy następny organ popierał każdy poprzedni wyrok. W rezultacie sprawa trafiła do sądu karnego, który zdecydował się wystąpić z pytaniem prawnym w niniejszej sprawie do TSUE. Pytanie dotyczyło rozróżnienia i zastosowania odpowiedniej stawki akcyzy w zależności od zakwalifikowania wyrabianego napoju. Niemałe znaczenie stanowi bowiem fakt, iż obie stawki akcyzy znacznie się od siebie różnią. 

Wyrok na pewno ucieszy przedsiębiorców prowadzących browary. Idąc za myślą TSUE, będą mogli bowiem zaoszczędzić na podatku akcyzowym, stosując w swoich wyrobach syrop glukozowy zamiast słodu

Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. 2018, poz. 1114 ze zm.) piwem są wszelkie wyroby objęte powyżej wskazaną pozycją 2203 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi z pozycji 2206, jeśli jednak rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. W tym wypadku przedsiębiorca zapłaciłby stawkę akcyzową w wysokości 7,79 złotych od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu. W drugim przypadku, jeśli chodzi o opisaną powyżej grupę pod numerem 2206, stawka na napoje fermentowane wynosi nawet 158,00 złotych od hektolitra gotowego wyrobu. 

W związku z powyższym wybór stawki może mieć ogromne znaczenie dla finansów przedsiębiorcy. Dlatego istotnym jest aby w prawidłowy sposób zakwalifikować wyrabiany napój jako piwo czy jako napój fermentowany. 

TSUE stanął przed zadaniem oceny czy za piwo można uznać wyrób, w którym udział składników niesłodowych w beczce jest przeważający w stosunku do składników słodowych. Czyli czy piwem można nadal nazwać napój, którego podstawowy składnik słodowy stanowi mniejszość w tym produkcie. 

Trybunał w przedmiotowej sprawie uznał, ku uciesze przedsiębiorców, że dyrektywa akcyzowa pozwala na uznanie, że „piwo otrzymywane ze słodu” to także wyrób alkoholowy otrzymany w wyniku fermentacji brzeczki, składający się w szczególności z syropu glukozowego i nieznacznej ilości proporcji słodu. Proporcje nie zostały jednoznacznie wskazane, ale Trybunał odniósł się do tego, że dopóki „obiektywne cechy i właściwości odpowiadają obiektywnym cechom i właściwościom piwa” napój ten należy uznać za piwo.

Wyrok na pewno ucieszy przedsiębiorców prowadzących browary. Idąc za myślą TSUE, będą mogli bowiem zaoszczędzić na podatku akcyzowym, stosując w swoich wyrobach syrop glukozowy zamiast słodu. Pytanie czy konsumenci również będą cieszyć się z takiej decyzji Trybunału. 

Źródło: TSUE, wyrok o sygnaturze C-195/18

Autor: 

Nikol Małaszewska-Dąbrowska

Manager w Departamencie Prawnym. Od 2011 roku zajmuje się doradztwem dla wiodących firm z różnych sektorów gospodarki. Wieloletni praktyk, posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu kompleksowych projektów z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego.  Uczestniczy w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka. Jest także autorem licznych artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozliczenie najmu prywatnego za 2022 r. Praktyczne wskazówki na rok 2023 - Russell Bedford https://t.co/QzZ2y1w2ep
RB__Poland Przypominamy o ujednoliconych terminach składania zeznań rocznych w PIT - Russell Bedford https://t.co/Is8cY1Pm3H
RB__Poland Deklaracje roczne PIT-28 i PIT-28S w kilku słowach - Russell Bedford https://t.co/juXl7gzcx2
RB__Poland Progi dokumentacyjne w cenach transferowych - Russell Bedford https://t.co/lBxFkKAA1P