piątek, 23 kwiecień 2021 07:04

Prace nad REIT-ami mają zostać wznowione

 photo created by freepik - www.freepik.com photo created by freepik - www.freepik.com

Podczas poprzedniej kadencji Sejmu trwały prace nad projektem ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, przerwane przez zakończenie kadencji oraz porzucone zgodnie z zasadą dyskontynuacji. Teraz zostają one wznowione. Dyrektor departamentu mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii poinformował na spotkaniu z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan, że jest już przyjęty projekt zarządzenia w sprawie powołania międzyresortowego zespołu pracującego nad ustawą o REIT-ach.

REIT-y (ang. Real Estate Investment Trust) to typ funduszu inwestycyjnego, podmiot finansowy, który występuje w charakterze spółek albo funduszy notowanych na GPW, dzięki któremu mniejsi inwestorzy mogą lokować swoje środki w nieruchomości. W poszczególnych krajach REIT-y przyjmują różny status prawno-podatkowy. Cechy charakterystyczne tego typu instrumentu to:

  • specjalny status podatkowy – w Polsce przede wszystkim zwolnienie z podatku CIT,
  • inwestowanie w nieruchomości w sposób bezpośredni i pośredni (poprzez nabywanie akcji lub udziałów przedsiębiorstw posiadających w swoim majątku nieruchomości) [1].

Powyższe rozwiązania najdłużej funkcjonuje w USA – od 1960 roku. W Polsce zaproponowano projektem ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości z dnia 19 maja 2017, zasady funkcjonowania REIT-ów w formie Spółek Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN). Zawieszone prace nad tym rozwiązaniem mają być kontynuowane.   

Po przyjrzeniu się projektowi ustawy można stwierdzić, że warto byłoby poszerzyć zakres nieruchomości, w których najem można inwestować. Jest on bowiem ograniczony do nieruchomości mieszkaniowych, gdy tymczasem nowy projekt mógłby obejmować również m.in. powierzchnie biurowe oraz magazynowe. W zakresie propozycji podatkowych obowiązkowym minimum powinno być wprowadzenie pozytywnych rozwiązań, które zakładał również poprzedni projekt, chociażby zastosowanie 8,5% nominalnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych do dochodów firm inwestujących w nieruchomości, uzyskanych bezpośrednio lub pośrednio z wynajmu nieruchomości; odroczenie płatności podatku dochodowego od osób prawnych przez spółki inwestujące w nieruchomości; a przede wszystkim – zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów spółek zależnych firm inwestujących w nieruchomości, uzyskanych z wynajmu nieruchomości oraz ze zbycia takowych.

[1] The European Fund Classification, EFAMA, 200, s. 19.

Autor: Michał Zdanowski, konsultant podatkowy w Russell Bedford Poland. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowych Studiów Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez okres studiów zdobywał doświadczenie w kancelariach zajmujących się sprawami prawno-podatkowymi. Od września 2013 r. związany jest z kancelarią Russell Bedford Poland. Specjalizuje się w dokumentowaniu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs