wtorek, 08 wrzesień 2020 06:42

Od 2021 roku spółki komandytowe mogą stać się podatnikami podatku CIT

Na stronie BIP właśnie ukazała się informacja na temat planowanej nowelizacji min. ustawy o podatku CIT. Istotną nowością jest objecie podatkiem CIT spółki komandytowej.

Intensywny proces uszczelniania polskiego systemu podatkowego wprowadza w życie coraz to nowe rozwiązania, których podstawowym celem jest doprowadzenie do zwiększenia dochodów budżetowych. Jednym z nich jest objęcie podatkiem dochodowym spółek komandytowych, dotychczas uprzywilejowanych na tym polu. Nowelizacja ustawy pojawiła się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów w wykazie prac legislacyjnych i programowych. Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw ma być uszczelnienie systemu podatkowego poprzez objęcie zakresem podmiotowym w ustawie o CIT m.in. spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Zakładać można, że w sytuacji, w której omawiany projekt ustawy zostanie wprowadzony do polskiego prawa podatkowego może okazać się, iż spółka komandytowa straci miano tej podatkowo korzystniejszej (np. w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Na dzień dzisiejszy spółka komandytowa, w odróżnieniu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest podatnikiem podatku CIT, a wspólnicy spółki komandytowej płacą podatek na bieżąco jedynie od wygenerowanych w ramach spółki dochodów.  

Szczegóły dotyczące projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku CIT nie są jeszcze znane, lecz w środowisku prawniczym uważa się, iż ujawniona zapowiedź zmian może okazać się ogromną, a zarazem niemiłą niespodzianką, dla okazałego grona wspólników spółek komandytowych, które do tej pory nie były transparentne podatkowo.

Kierunek zmian przyjęty w projekcie wpisuje się w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 14 lutego 2017 r. (M.P. poz. 260).

Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs