wtorek, 10 grudzień 2019 03:45

Trendy w human resources na 2020 rok

W 2020 r. HR bardziej niż kiedykolwiek wcześniej skoncentruje się na jednostce. Zaoferuje jej spersonalizowane etapy rekrutacji, okaże życzliwość i dbałość o zdrowie, a także będzie dążył do likwidacji różnic wynikających z płci lub ras. Firmy postawią na ergonomię, co będzie możliwe dzięki analizowaniu wydajności pracowników. Więcej kluczowych stanowisk będzie obsadzonych przez osoby, które do tej pory nie były związane z daną organizacją. Zatrudnianie będzie się też odbywało poprzez system poleceń.

Kończący się rok w branży rekrutacyjnej obfitował w nowoczesną technologię. Na rynku było dostępnych wiele narzędzi, które pozwalały na przeprowadzanie rekrutacji na odległość. W taki sam sposób można było również sprawdzić kompetencje i umiejętności kandydatów. Wykorzystywano w tym celu m.in. testy on-line, ATS. Sztuczna inteligencja usprawniała również analizowanie danych. W 2020 roku automatyzacja będzie wciąż mocnym trendem, ale HR będzie się mocno personalizował. Modne będzie zindywidualizowane podejście, także w zdigitalizowanych systemach HR.

Personalizacja

Jeszcze parę lat temu HR koncentrował się na standaryzacji. Przykładem może być wychodząca już z mody rekrutacja, gdzie na początku przedstawia się pracownikowi strukturę organizacyjną z hierarchią i dobrze zdefiniowanymi zadaniami. Zaczyna to odchodzić do lamusa, teraz skupiać się będziemy na każdej z osób oddzielnie. Personalizacją nie można nazwać podawania w wiadomościach imienia, to zaledwie zwrot grzecznościowy. Podczas procesu rekrutacji powinno się podawać kandydatom informacje, które dotyczą ich bezpośrednio (nazwa stanowiska, pracodawcy, prowadzony projekt, obsługiwany klient, wystąpienie publiczne). Z biegiem lat coraz bardziej zmienia się podejście pracodawców do zatrudnianych osób. Jest znacznie mniej programów skierowanych do grup, a uwagę zaczęto zwracać na indywidualne potrzeby, życzenia i możliwości kandydatów. Firmę tworzą ludzie. Nie jednolity tłum, a konkretne osoby.

System poleceń

  Ten trend dopiero zyskuje popularność w Polsce, jednak warto zwrócić na niego uwagę ze względu na to, że polecenia pracownicze mogą przynieść korzyści każdej ze stron. Pracownik otrzymuje nagrodę, czuje się zmotywowany i doceniony. Dzięki niemu znajomy ma szansę zdobyć pracę. Firma natomiast zyskuje zaangażowanie i pozytywny wizerunek. Cały proces musi być przemyślany i zaplanowany. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed przystąpieniem do realizacji systemu poleceń, jest przyjrzenie się wewnętrznej marce pracodawcy i sprawdzenie, na ile nasi pracownicy są skłonni nas polecać. Najlepszymi ambasadorami organizacji są zadowoleni pracownicy. Następnie trzeba wyznaczyć grupę docelową. Ważne jest sprecyzowanie krótko i długofalowych celów, które chcemy osiągnąć. Potrzebna będzie strategia, uwzględniająca m.in. wybór nagród za rekomendacje, kampanię promocyjną, a także działania komunikacyjne. Aby program przynosił efekty, niezbędna jest przejrzysta komunikacja wewnątrz firmy oraz jasno wyznaczone zasady. 

Życzliwość

Niewątpliwie działy HR mają codziennie kontakt z dużą liczbą nowych osób. To one tworzą siłę napędową wartości życzliwości. Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. w większej liczbie miejsc pracy zostanie wdrożonych kilka prostych środków, które odzwierciedlają życzliwość. Przykładem może być dzień wolny dla pracowników w dniu urodzin, miły pakiet powitalny lub zestaw, który pomoże choremu pracownikowi szybciej wrócić do zdrowia. Firmy chętniej będą oferowały programy odnowy biologicznej. Dostrzegą, że z zachęcania swojej kadry do dbania o zdrowie mogą wyniknąć same korzyści. Wykazano, iż dzięki wspomnianemu podejściu, wskaźniki absencji i rotacji są dużo niższe a zaangażowanie wzrasta. Uprzejmości w HR jest coraz więcej, a to obiecujący trend na następne lata.

Lider zespołu z zewnątrz

Zaczyna się dostrzegać liczne zalety rekrutowania osób spoza firmy na ważne stanowiska. Dzięki takiemu rozwiązaniu lider będzie miał świeże spojrzenie na daną firmę i jej politykę, nie będzie uwikłany w stosunki nieformalne. Firma będzie mogła skorzystać z dużego zakresu wiedzy nowego pracownika, który miał szansę zdobyć ją na zewnętrznym rynku pracy (lokalnym, krajowym, międzynarodowym). Oprócz tego zaistnieje możliwość zmiany charakteru organizacji. W przyszłym roku będziemy bardziej otwarci na zmiany. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich branżach taka metoda okaże się owocna. 

Wyrównywanie różnic ras i płci

W wielu krajach różnice między mężczyznami i kobietami w miejscu pracy są wciąż duże. To samo dotyczy różnic między białymi i kolorowymi ludźmi. Różnice stają się coraz mniejsze, ale to bardzo powolny proces. 2020 rok będzie sprzyjał bardziej agresywnym działaniom mającym na celu zmniejszanie tych różnic, co jest spowodowane tym, że miękkie podejście wydaje się nie działać. Przykładowo Uniwersytet w Eindhoven ogłosił, że wolne stanowiska dla nauczycieli akademickich są na razie otwarte wyłącznie dla kobiet.

Podnoszenie wydajności

W ostatnich latach nie skupiano się zbytnio na wydajności pracowników. Aby polepszyć wyniki firmy, rekrutowano nowe osoby. W celu znalezienia większej liczby kandydatów w jak najkrótszym czasie, obniżano kryteria w ofertach pracy. Nowo zatrudnieni nie byli tak produktywni jak poprzednia załoga. Wiązało się to również z koniecznością zatrudniania więcej managerów. To błędne koło, które zwiększa koszty rekrutacji. W 2020 r. więcej firm przeprowadzi analizę pracowników, co będzie służyło znalezieniu cech osób i zespołów o najlepszych wynikach, oraz – poprawie warunki, które sprzyjają najwyższej wydajności. Gdy produktywność wzrasta, potrzeba mniej ludzi, aby zapewnić te same wyniki.

Mniejsza rola pracowników HR

HR Trend Institute przewiduje, że liczba miejsc pracy w działach HR spadnie wraz ze wzrostem poziomu automatyzacji. Praca wykonywana dotychczas przez dostawców talentów została powierzona wyszukiwarkom i systemom śledzenia kandydatów.

Trend eco

W 2020 roku, jak we wszystkich niemal dziedzinach życia i branżach rynku, zauważymy nakierowanie na ochronę przyrody. Firmy zostaną zobligowane prawnie do działań w tym zakresie, np. poprzez system BDO (baza danych odpadowych), będą też reagować na powszechne inicjatywy np. ruchu klimatycznego. Pracownicy będą zachęcani lub obligowani do oszczędzania papieru, wody czy prądu, a także korzystania z różnego rodzaju ekologicznych rozwiązań.

W nadchodzącym roku zrządzanie zasobami ludzkimi ma koncentrować się na przywróceniu równowagi, zaburzonej przez mocno ingerującą w rynek automatyzację. Będziemy dążyć do tego, aby stała w służbie pracownika, aby podnosiła wydajność i pomagała stawiać nowe wyzwania na mocno już zaawansowany technologicznie XXI wiek. 

 

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

Marta Wójcicka

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5