wtorek, 04 sierpień 2020 12:36

Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji

Feedback, podobnie jak feedforward, ma za zadanie udoskonalać zachowania, aby łatwiej było osiągnąć zamierzone cele. Oba sposoby komunikacji opierają się jednak na innych mechanizmach. Feedback to reaktywna analiza przeszłości, czyli tzw. „mądrość po szkodzie”, natomiast feedforward zachęca do wglądu w przyszłość i na tej podstawie zminimalizowanie ryzyka błędu.

Jeśli firmy chcą nadążać za dynamicznie zmieniającym się otoczeniem biznesowym, muszą na bieżąco wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu organizacji. Najważniejszym czynnikiem skutecznej zmiany jest prawidłowa komunikacja i przekazywanie sobie przez współpracowników informacji zwrotnych na temat wykonywanej pracy. Komunikacja może się odbywać według jednego z dwóch modelów: feedforward lub feedback. Pierwszy to informacja zwrotna oparta na tym, co można ulepszyć w przyszłości, aby uniknąć popełnienia tych samych błędów. Nie koncentruje się na negatywnych aspektach, jest pod tym względem neutralny. Natomiast powszechnie funkcjonujący w polskich firmach feedback dostarcza wiedzy o tym, jak działanie oceniane jest przez otoczenie. Może mieć wydźwięk zarówno pozytywny, jak i pejoratywny. Częściej jednak jest odbierany jako negatywny i oceniający, dlatego warto rozważyć zastąpienie go feedforwardem.

Patrzymy w przyszłość

Autorem koncepcji feedforwardu jest prof. Marshall Goldsmith, który dostrzegł potrzebę zmiany w porozumiewaniu się. Jego pomysł przyznaje rację powiedzeniu „co się stało, to się nie odstanie”. Narzędzie to jest doceniane ze względu na to, że nie koncentruje się na przeszłości, na tym, co już się wydarzyło. Większa uwaga kierowana jest w nim na nieskończone możliwości, które mogą się wydarzyć w przyszłości. Precyzyjnie udzielane wskazówki dotyczące rozwiązań problemów przy okazji kolejnych projektów owocuje zwiększoną efektywnością pracy w firmie.

Wspieramy współuczestnictwo

Pracownicy lubią mieć świadomość realnego udziału w tworzeniu firmy. Feedforward umożliwia im to, gdyż wspiera współuczestnictwo. Ten sposób komunikacji skupia się na konkretnych działaniach, a nie na ludziach. To bardzo ważna zaleta. Argumentowanie własnego zdania w oparciu o ogólne zasady czy stereotypy nie jest przekonujące a w wielu sytuacjach może być wręcz krzywdzące. Stosowanie proaktywnego przewidywania przyszłości pomaga natomiast wzmacniać partnerskie relacje, oparte na wzajemnym szacunku, niezależnie od tego, jak duża jest ranga przekazywanych informacji.

Minimalizujemy stres

Menedżerowie doskonale wiedzą, jak trudno pod presją czasu znajdować najlepsze rozwiązania i jednocześnie zachować przyjacielską atmosferę. Stres wynikający z negatywnego oceniania zadań, których już nie można poprawić, może być przyczyną frustracji, a feedforward pomaga go minimalizować. Tym samym zmniejsza ryzyko konfliktów.

Większość ludzi wzbrania się z krytykowaniem innych w obawie o pogorszenie relacji. Wychodzą z założenia, że lepiej w ogóle nie wyrazić swojej opinii, niż przyznać, że jest ona negatywna. Tymczasem komentarz odnoszący się do przyszłości nie ma wydźwięku negatywnego. Zachęca do włączania się do dialogu, a już sama wizualizacja sukcesu zwiększa szansę na odniesienie go.

Dla kogo feedforward

Omawiana metoda jest dla każdego. Może brać w niej udział każdy, kto uczestniczył w realizacji projektu. Także osoba niższa stażem i stanowiskiem może udzielić feedforwardu całemu działowi, a tym samym podzielić się z nim swoimi pomysłami oraz przydatnymi informacjami na temat skuteczności procedur i procesów.

Feedforward nie wymaga od pracowników wiedzy na temat poszczególnych osób w zespole. Liczą się jedynie dobre pomysły na wykonanie zadania.

Bariery dla feedforwardu

Przy stosowaniu podejścia feedforwardowego można napotkać różne problemy. Jednym z poważniejszych jest przyzwyczajenie menedżerów do niekoncentrowania się na tym, co poszło nie tak. Duże znaczenie ma również kultura organizacyjna, która determinuje sposób komunikacji menedżerów z podwładnymi. Część organizacji w celu przekazywania informacji zwrotnej wykorzystuje system ocen pracowniczych, co kłóci się z ideą feedforwardu.

Feedback odchodzi w zapomnienie

W teorii konstruktywny feedback ma skupić się na wykonaniu, a nie na człowieku. Zazwyczaj jednak wszystkie informacje zwrotne są odbierane osobiście i postrzegane jako atak personalny. Odbieranie tego przez rozmówcę jako krytyki może trwale zdemotywować go do podejmowania inicjatyw. To największa wada feedback’u, która w feedforwardzie nie występuje. Udoskonalanie pracy poprzez analizowanie przyszłości zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Używane jest w celu wzmocnienia, a czasem nawet zastąpienia pozytywnego i negatywnego feedbacku. Niezależnie od wyboru sposobu komunikacji, liderzy powinni zwrócić uwagę na ważny aspekt, a mianowicie to, że nawet negatywna informacja poprzedzona wymienieniem zalet danej sytuacji może być odebrana neutralnie.

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland „Razem jesteśmy silniejsi” – 37. doroczna globalna konferencja Russell Bedford - Russell Bedford https://t.co/muEBNkqbR4
2hreply
RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU