piątek, 30 październik 2020 08:03

Trendy HR 2020/2021

Od początku pandemii SARS-COV-2 specjaliści od Human Resources pracowali według nie do końca przemyślanych schematów, które powstały szybko jako odpowiedź na dynamicznie pogarszającą się sytuację na rynku pracy. Nauczeni doświadczeniem wyłaniają obszary, na których każdy pracodawca powinien się skupić, aby utrzymać dobre relacje ze swoimi pracownikami, usprawnić wewnętrzną komunikację z zatrudnionymi i zachować swój pozytywny wizerunek wśród kandydatów. Tym samym działy HR określają trendy na najbliższe miesiące.

Można być pewnym, że przełom 2020 i 2021 roku to czas dużych przemian i zmiany priorytetów w świecie HR.

Praca nad komunikacją wewnętrzną

Duże rozproszenie zespołu spowodowane pracą zdalną, nie powinno być przyczyną dezorganizacji. Ważnym zadaniem dla działów HR ściśle współpracujących z przełożonymi, będzie próba polepszenia komunikacji wewnętrznej. W tym celu firmy chętnie wykorzystają różnego rodzaju komunikatory, w których jest możliwość utworzenia zespołów. Przydatne będą także chatboty, które zautomatyzują powtarzalne dialogi. Odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania i tym samym oszczędą czas i energię pracowników. Najważniejsze informacje dobrze jest przekazywać poprzez filmy video, które zapewniają dużo bardziej personalny i autentyczny kontakt niż wiadomości tekstowe. Ten sposób stanie się jeszcze bardziej popularny, niż dotychczas. Ale jak przeprowadzić onboarding, gdy nie można oprowadzić nowej osoby po biurze i zaznajomić ją z panującymi w organizacji zasadami? Dobrym pomysłem będzie nagranie tutoriali, które z pewnością zmniejszą ryzyko niedomówień. Nowy pracownik poczuje się lepiej, gdy już pierwszego dnia otrzyma krótkie nagranie pokazujące biuro i powitanie przez przełożonych.

Efekty employer brandingu da się zmierzyć

Działy human resources nie tylko będą chciały budować swój pozytywny wizerunek, ale także kontrolować, czy podjęte w tym zakresie działania przynoszą rezultaty. Będą to robić dzięki analizie poziomu rotacji w firmie. Miarodajnym wskaźnikiem może się również okazać ilość napływających CV kandydatów. Ważny jest także pomiar zaangażowania zatrudnionych pracowników. Aby je zmierzyć można wykorzystać anonimowe ankiety, które przekaże się pracownikom do wypełnienia.

Potęga internetu

Internet to przede wszystkim social media, które są stałym elementem budowania wizerunku pracodawcy. Firmowy LinkedIn, Facebook, a nawet Tik-Tok dla ponad połowy kandydatów są początkiem researchu na temat danej firmy. Internet daje duże możliwości także dzięki LXP (Learning Experience Platform), czyli platformie skoncentrowanej na użytkowniku oprogramowanie, które ma za zadanie maksymalnie ułatwić onboarding, proces rozwoju i kariery. Dzięki niej możliwe jest większe zaangażowanie w organizację wśród nowych i obecnych pracowników.

Rekrutacja pracowników na wiele sposobów

Sprawne prowadzenie procesów rekrutacyjnych online w post-pandemicznej rzeczywistości nie będzie łatwe. Specjaliści HR wykorzystają w tym celu bazy kandydatów online. Dzięki aplikacjom mobilnym dla zespołów rekrutacyjnych cały zespół będzie mógł szybko podjąć decyzję odnośnie otrzymanych CV. Komunikację z wybranymi kandydatami ułatwią wideokonferencje. Oprócz tego znaczącą rolę w procesach rekrutacyjnych odegrają systemy poleceń pracowniczych online.

Zachęcające oferty pracy

Kluczowe znaczenie dla osób szukających pracy będą miały treści ogłoszeń. Potencjalni kandydaci zaaplikują do danej firmy, jeśli już na etapie ogłoszenia otrzymają informację o ścieżce kariery w firmie i programach edukacyjnych. Zaciekawić może także opis kultury firmy i informacje o oferowanych produktach/usługach. Mniejsze znaczenie natomiast będą miały tematy związane z work-life balance.

Działy HR stają przed arcytrudnym zadaniem pracy w pełni online. W taki sposób będą usprawniać pracę rozproszonych zespołów, budować pozytywny wizerunek organizacji, ułatwiać rozwoj zatrudnionym już pracownikom i rekrutować nowych. Sytuacja epidemiologiczna utrudnia każde z tych działań. Jednak trendy na 2020/2021 rok zapowiadają się bardzo obiecująco.

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v