środa, 20 czerwiec 2018 18:55

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - aktualna praktyka organów podatkowych oraz sądów

Klauzula obejścia prawa podatkowego w polskim systemie prawa podatkowego obowiązuje już ponad rok. W tym czasie możemy zaobserwować pierwsze przykłady praktycznego podejścia organów podatkowych w stosunku do stosowania niektórych jej przepisów. Najczęściej praktykowanym przykładem zastosowania przepisów klauzuli jest wydawanie postanowień w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Uzasadnieniem takiego postępowania organów podatkowych jest ich zdaniem uzasadnione podejrzenie, że elementy stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego stanowią unikanie opodatkowania. Przedmiotowe postanowienia odmawiające dotyczyły m. in. takich kwestii jak skutki przekształcenia spółki, skutki aportu oraz konsekwencje przekazania darowizny.

 

W konsekwencji pojawiły się również pierwsze orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych – dotyczące w większości przypadków zaskarżania postanowień w przedmiocie odmowy interpretacji. Sądy potwierdzają, że organ wydający interpretację indywidualną nie jest uprawniony do wypowiadania się czy w konkretnym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie postępowanie klauzulowe.

Co więcej, w dniu 16 grudnia 2016 r. została wydana odmowa wydania opinii zabezpieczającej dotycząca transakcji połączenia spółek. Szereg argumentów zawartych w przedmiotowym dokumencie stanowi wskazówkę dla rozumienia przez organy podatkowe przepisów klauzuli. Minister Finansów i Rozwoju uznał dokonane w przedstawionym zdarzeniu czynności za jeden ciąg czynności w rozumieniu przepisów klauzuli. Odnosząc się jednak do celu zrealizowanej czynności, Minister podzielił przedmiotowe czynności na poszczególne etapy, odnosząc się osobno do ich biznesowych celów a nie ciągu czynności jako całości. Powyższe działanie może wzbudzać wątpliwości z perspektywy przepisów klauzuli. Z treści odmowy można wywnioskować m.in. że organy podatkowe przywiązują wagę do kwotowego zestawienia korzyści podatkowych i nie-podatkowych, wynikających z danej czynności, na potrzeby oceny, czy czynność została przeprowadzona przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej.

Stosowane działania przez organy podatkowe zmuszają do przyjrzenia się bliżej mechanizmom stosowanym przez przedsiębiorców w ich działalności. Obowiązująca klauzula obliguje do wnikliwej analizy działań przedsiębiorców, którzy są narażeni na liczne kontrole organów podatkowych celem ustalenia prawidłowości przypisanych podatnikowi skutków podatkowych. Podatnik, który nie zadba o dostosowanie struktury prawnej do swoich celów gospodarczych, może być narażony do ustalenia skutków podatkowych w sposób odmienny od tych, które faktycznie założył.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
8hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
13hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm