Ruszyły konsultacje dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania 

W związku z bałaganem informacyjnym, jak też szerokim, społecznym zanegowaniu nowego prawa dotyczącego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania MF postanowiło wydać objaśnienia podatkowe dotyczące tej materii. Ruszyły konsultacje, które mają wskazać ustawodawcy najważniejsze punkty objaśnień.

Wspomniane objaśnienia będą dotyczyć zmian, jakie weszły z nowym rokiem wraz ze znowelizowaną Ordynacją podatkową, przy czym chodzi o zmianyw przepisach klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania związane z częściową implementacją Dyrektywy ATAD, a także o przepisy odnoszące się do dodatkowego zobowiązania podatkowego. MF apeluje, aby prośby, pytania czy zgłaszane problemy opatrzyć przykładami orzeczeń, interpretacji podatkowych lub innej praktyki działania w obszarze prawa podatkowego (także międzynarodowego lub zagranicznego), które stanowić mogą ilustrację opisywanego zagadnienia. 

Ministerstwo Finansów zainteresowane jest zwłaszcza uzyskaniem w ramach konsultacji komentarzy dotyczących następujących zagadnień: 

  • wypełnienie w danych okolicznościach przesłanki sztuczności, o której mowa w art. 119c § 1 i §2 Ordynacji podatkowej, w tym wskazanie przykładów i schematów działań, w których przesłanka ta powinna bądź nie powinna być spełniona, 

  • zakwalifikowanie korzyści podatkowej uzyskiwanej w wyniku określonych działań i schematów postępowania jako: głównej (jednej z głównych), a także sprzecznej z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, w tym wskazanie przykładów i schematów działań, w których przesłanki te powinny bądź nie powinny być spełnione, 

  • zakresu stosowania przepisów pojęcia o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym, w tym zwłaszcza zasad oceny, czy w danej sytuacji podatnik działał w dobrej wierze. 

Konsultacje otwarte są dla wszystkich podmiotów i dostępne są do końca marca 2019 r. poprzez

zgłoszenia pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 49

Nowości, zmiany to hasło przewodnie tego numeru. Z początkiem roku weszło ich sporo, a kolejne już przebierają nóżkami, aby zarzucić nas papierologią i problemami. Staramy się je Państwu nie tylko wymieniać, ale też opisywać, jak też je komentować.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Są konkrety w sprawie prac nad przepisami dotyczącymi uproszczonej procedury uzyskiwania porozumienia cenowego (APA… https://t.co/Q43jCIIq4z
11hreply
RB__Poland Russell Bedford wzmacnia sieć w Ameryce Łacińskiej - Russell Bedford Poland https://t.co/uDIw1tYRk0
RB__Poland Czy nowa matryca podatku VAT rozwiąże problem producentów lodów?  - Russell Bedford Poland https://t.co/wV1bIBoY4B
RB__Poland Rozliczanie wydatków na gastronomię w kosztach uzyskania przychodów  - Russell Bedford Poland https://t.co/qWcbgIqQGU