wtorek, 19 czerwiec 2018 19:53

Doprecyzowanie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania

11 września 2014 r. po wcześniejszych protestach przedstawicieli przedsiębiorców przeciwko wprowadzeniu do przepisów „klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania”, resort finansów zaproponował modyfikacje projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według dotychczas proponowanej przez Ministra Finansów definicji "unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną".

Przedstawiciele przedsiębiorców stwierdzili w toku konsultacji do projektu, że proponowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania jest niejasna, a ich wątpliwości budziło zwłaszcza sformułowanie "znaczna korzyść podatkowa" zawarte w definicji klauzuli. Właśnie tę niejasność ma rozwiać doprecyzowanie wprowadzone przez MF. 

Nowy projekt MF zakłada, że "znaczna korzyść" to według Ministerstwa Finansów taka, która przekracza 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie. O ile przepis wejdzie w życie dopiero po przekroczeniu określonego progu kwotowego przedsiębiorca mógłby mieć problemy z urzędem skarbowym.

W zamierzeniu ministerstwa nowe rozwiązanie ma zapobiec nieuczciwym zabiegom podatkowym, służącym jedynie zmniejszeniu obciążeń podatkowych.

Resort finansów podał, że limit 50 tys. zł oszacowano, na podstawie realnych kosztów korzystania z usług firm konsultingowych, oferujących założenie i utrzymanie za granicą fikcyjnej spółki, oraz obsługę prawną całego schematu unikania opodatkowania.

Ministerstwo twierdzi, że klauzulę wprowadza przeciwko korporacjom i zamożnym osobom fizycznym. Jednak zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców będzie ona wykorzystywana przede wszystkim wobec małych i średnich firm, które będą bardziej bezbronne w starciu z fiskusem, niż międzynarodowe koncerny. 

Ponadto konfederacja Lewiatan wskazuje, że definicja „znacznej korzyści podatkowej" jest skonstruowana tak, że obejmuje w zasadzie każdą oszczędność na podatkach, prowadzącą do „istotnej poprawy sytuacji finansowej”.

Odnosząc się do wskazanego powyżej rozwiązania należy wskazać, że „klauzula przeciw unikaniu opodatkowania” w proponowanej formie nadal ma bardzo ogólny charakter i może powodować znaczne trudności interpretacyjne, czego prawdopodobnym skutkiem będą długotrwałe i kosztowne spory podatników z organami podatkowymi. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku gdy organowi podatkowemu nie uda się podważyć stosowanych przez podatników rozwiązań, narazi to na znaczne koszty również Skarb Państwa.

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet ds. Cyfryzacji oraz Komitet ds. Europejskich a po ich akceptacji trafi pod obrady Stałego Komitetu RM oraz Rady Ministrów.

Minister Finansów zakłada, że przepisy wprowadzające klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
8hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
12hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm