RB Magazine numer 87

Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości wziął na warsztat zawód księgowej. Publiczna debata nad kierunkami rozwoju, ma podnieść prestiż profesji i uprościć procedury uzyskiwania uprawnień.

Konsultacje społeczne uruchomione przez Ministerstwo Finansów dotyczą wyników badań przedstawionych w Raporcie z ogólnopolskiego badania ankietowego dotyczącego oceny efektów przeprowadzonej w 2014 r. deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wynika z niego, że ustawa deregulacyjna nie rozwiązała wszystkich problemów branży, a wręcz obniżyła jakość usług biur rachunkowych. W związku z tym, że powrót do zasad sprzed deregulacji nie byłby tu najlepszym rozwiązaniem, rozpoczęto dyskusję o przyszłości zawodu. W ramach prac nad rozwiązaniami prawnymi odnośnie zawodu księgowego kluczową kwestią jest wskazanie zakresu czynności, do których uprawnieni byliby księgowi, a także rozważenie, które z tych czynności i czy w ogóle, powinny zostać zastrzeżone do wykonywania przez księgowych. Obecnie czynności te często są wykonywane zarówno przez księgowych, jak i przez doradców podatkowych. Obecnie czynnością zastrzeżoną dla doradców podatkowych jest udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych i celnych. Tymczasem księgowi także dysponujący taką wiedzą często wchodzą w rolę doradcy, czego oczekuje od nich rynek, ich klienci, i co stanowi dla nich rzecz problematyczną, ponieważ zwiększa w sposób istotny zakres ich pracy. Współpraca pomiędzy doradcami podatkowymi i księgowymi to zatem jeden z obszarów, które mogą okazać się istotne w dyskusji o przyszłości księgowości.

Zapraszamy do lektury naszych publikacji oraz korzystania z usług zarówno naszych doradców podatkowych, jak i księgowych, którzy od lat współpracują ze sobą, co pozwala nam świadczyć wysokiej jakości usługi

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

 • Russell Bedford z 17% wzrostem w obszarze podatków
 • Wsparcie dla Ukrainy. Dołącz do zrzutki lub zbiórki

Temat numeru

 • Możliwość wykonywania zawodu przez lekarzy i zawody medyczne z Ukrainy w Polsce

Podatki

 • Przedłużenie terminów na złożenie informacji dla spółek nieruchomościowych
 • Konsultacje projektu objaśnień podatkowych dotyczących metody odprzedaży
 • Dalszy ciąg łatania Polskiego ładu
 • Samochód wykupiony prywatnie z leasingu a jego sprzedaż w roku 2022r.

Prawo

 • Odstąpienie od zasady praw nabytych jest dopuszczalne tylko w szczególnych okolicznościach
 • Nowy kodeks spółek handlowych nie ułatwi prowadzenia działalności
 • Obowiązki przedsiębiorców w zakresie zapewnienia płatności bezgotówkowych
 • Tajemnica przedsiębiorstwa w kontekście zmian w ustawie o finansach publicznych

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX