RB Magazine numer 84

W związku z wojną na Ukrainie może zostać uruchomiona kolejna tarcza i podatkowe ulgi dla firm, które pomagają w tym trudnym czasie.

Rynek pracy w Polsce będzie zmuszony wchłonąć kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich uchodźców, a wiele osób – matek i dzieci – będzie potrzebowało zaplecza socjalnego. Tydzień po rosyjskim ataku na niepodległe państwo Polacy wciąż stają na wysokości zadania. Firmy organizują miejsca pracy, a indywidualne osoby – miejsca noclegowe, wyżywienie i wszystko, co potrzebne do przetrwania. Przedsiębiorcy alarmują, że potrzebne są systemowe rozwiązania, które pozwolą na długofalową pomoc. Tu, jak podpowiada Konfederacja Lewiatan, przyda się np. czasowe obniżenie stawki VAT do 0% dla dostaw towarów na rzecz organizacji pożytku publicznego, samorządów, jednostek państwowych na cele pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy; umożliwienie odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT, CIT) darowizn przekazywanych na rzecz podmiotów wspierających ofiary wojny, m.in. na rzecz szpitali, ośrodków wsparcia, domów dla matek z dziećmi i noclegowni, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego w tym także na rzecz organizacji ukraińskich; umożliwienie odliczania darowizn przedsiębiorcom opodatkowanym podatkiem liniowym; wprowadzenie podwyższonych limitów odliczeń do 150% albo 200% przekazanej darowizny, analogicznie jak miało to miejsce z odliczeniami na rzecz waliki z pandemią COVID-19.

Zapraszamy do lektury podsumowania stycznia, a także do śledzenia na bieżąco aktualności na naszej stronie internetowej.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • KIDP inauguruje debatę o Karcie Dobrych Praktyk Podatkowych - podsumowanie

Temat numeru

  • Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część I

Podatki

  • Tax Alert – przypomnienie o zmianach w WHT
  • Tarcza Antyinflacyjna 2.0 - rządowy projekt walki z rosnącymi cenami
  • Kłopoty Polskiego ładu - podatek minimalny uderzy w rzetelnych podatników
  • Ryczałt od dochodów spółek - tzw. „estoński CIT” po zmianach wynikających z „Polskiego Ładu”
  • Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie

Prawo

  • Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne – podsumowanie roku funkcjonowania
  • Prawo holdingowe w nowelizacji Kodeksu Spółek andlowych
  • Rośnie popularność crowdfundingu inwestycyjnego. UE dąży do uregulowania prawnego takiego sposobu finansowania.

 

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX