RB Magazine numer 83

W tym numerze RB Magazynu kontynuujemy tematykę Polskiego ładu. Od naszych publikacji w listopadzie sporo już w tym zakresie się zmieniło. Ustawa jest łatana, nadal jednak bez konsultacji z biznesem.

Na stronach Ministerstw Finansów mamy wysyp informacji związanych z poprawkami i wyjaśnieniami do Polskiego ładu. 27 stycznia Sejm przyjął nowelizację zmieniającą dwie sporne kwestie. Po pierwsze wprowadzono nowy instrument wsparcia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładowego Funduszu Aktywności. Po drugie ma obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z 07 stycznia w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy do ustawy o PIT. Rozporządzenie mówi, że wysokość zaliczki za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy  w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy. Tym samym, pracownicy będą otrzymać stosowne korekty od płatników, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu. Nowelizacja ustawy potwierdza też, że oświadczenie PIT-2 można składać w trakcie roku oraz złożyć go także w przypadku pobierania emerytury.

W tym numerze przypominamy też wątek sędziów pokoju. Wizja ich wprowadzenia oddala się. Póki co 25.01 na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka powołana została międzypartyjna podkomisja, która ma rozpatrzyć projekty ustaw dotyczące sądów pokoju, który wpłynął do Sejmu z ramienia Kancelarii Prezydenta na początku listopada. Zapraszamy do przeczytania opinii środowiska na temat prawa tworzonego w tym zakresie.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

 • Konferencja Ministerstwa Finansów z okazji 25-lecia doradztwa podatkowego z udziałem Russell Bedford Poland
 • Wkraczamy w rok nowych możliwości

Temat numeru

 • Polski Ład - najważniejsze zmiany podatkowe cz. 3 - zmiany na gruncie CIT
 • Polski Ład - najważniejsze zmiany podatkowe cz. 4 - zmiany na gruncie PIT
 • Polski Ład - najważniejsze zmiany podatkowe cz. 5 - zmiany na gruncie VAT

Podatki

 • Covid-19 a ceny transferowe – wpływ na transakcje międzyfirmowe

Prawo

 • Unijna dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych budzi wątpliwości
 • Bój o sędziów pokoju – komentarze środowiska
 • Zasady prawa wspólnotowego: dane osobowe w kontekście ochrony interesów konsumentów
 • Wątpliwości wokół projektu ustawy antylichwiarskiej
 • Prawo zagraniczne: kancelarie prawnicze w Wielkiej Brytanii zostaną obciążone przez nowy podatek od przestępstw gospodarczych

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX