RB Magazine numer 78

Podsumowanie czerwca to sporo nowości, w tym kolejne zajawki nowego ładu, przesunięcie e-doręczeń czy też nowe obowiązki związane z elektronicznym KRS-em.

W tym numerze magazynu Damian Kuszewski odnosi się do zmian proponowanych w programie polskiego ładu, opisując je z punktu widzenia dwóch stron rynku – pracodawcy i pracownika. Jak powszechnie już wiadomo, będą to zmiany korzystne dla osób najmniej zarabiających, natomiast ci bardziej majętni, będą musieli więcej włożyć do wspólnej skarbonki.

Odnosimy się też do ulgi na robotyzację, która również została zawarta w programie rządu na czasy popandemiczne. Jak można zauważyć, proponowane ulgi w wielu punktach nie spełni swojej roli, czyli nie będzie wystarczającą zachętą do rozwijania innowacyjności. Ta powinna mieć szerokie możliwości rozwoju, a tymczasem np. ulga na robotyzację ma przysługiwać tylko średnim firmom.

Przedsiębiorcy mieliby też możliwość łącznego korzystania z ulg IP Box i B+R, co jednak może okazać się kolejnym rzutem kulą w płot, ponieważ od dawna wiadomo, że obydwie ulgi są wykorzystywane w niewielkim zakresie, ponieważ po pierwsze rząd skrzętnie ukrywa przed firmami możliwość skorzystania z nich, po drugie aby je uzyskać należy spełnić szereg przesłanek, dosyć ogólnie opisanych, a przez to budzących wątpliwości przedsiębiorców i w końcu po trzecie uzyskanie ulg wymaga zgromadzenia szczegółowej dokumentacji, która przy kreowaniu innowacyjnych rozwiązań czasami jest wręcz niemożliwa do przygotowania.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

 • Russell Bedford doradcą prawnym przejęcia Bayleg 4
 • Russell Bedford Poland w XIX edycji rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
 • Międzynarodowa Konferencja Podatkowa Russell Bedford 2021 6

Temat numeru

 • Czy przepisy mające wpływ na branżę e-commerce nie są wprowadzane zbyt późno? 8

Podatki

 • Interpretacja: limit do transakcji z wieloma podmiotami a zwolnienie na podstawie art. 11n. 10
 • Ulga na robotyzację – kiedy i w jaki sposób można z niej skorzystać? 12
 • Zasady opodatkowania najmu majątku prywatnego osób prowadzących działalność gospodarczą – uchwała NSA 13
 • Investor Desk, interpretacja 590 – nowe rozwiązania Ministerstwa Finansów dla największych inwestorów 14

Prawo

 • Nowy obowiązek podmiotów wpisanych do KRS – elektroniczna skrzynka do doręczeń 15
 • Polski ład w perspektywie pracownika i pracodawcy 16
 • Brexit – wyzwania stojące przed biznesem 18
 • E-doręczenia przesunięte o kwartał

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX