RB Magazine numer 74

Po roku pandemii branża prawnicza ma się dobrze, a wręcz korzysta na kryzysie, bo weszła mocno w rewolucję technologiczną. E-sądy działają coraz sprawniej, online prowadzone są już szeroko zakrojone rozprawy, nawet międzynarodowe. W Polsce przejście na tryb zdalny nie jest sprawą łatwą dla sądów, co pokazała ostatnio chociażby sprawa projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada między innymi, że mail przekazany z sądu do pełnomocnika będzie z marszu uznany za doręczony.

W tym numerze RB Magazynu podsumowujemy luty i piszemy między innymi o nowelizacji kpc w opisanym zakresie. Pod kątem rozpraw online powstał Zbiór Dobrych Praktyk Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan. Jak czytamy w informacji prasowej Konfederacji: „Do głównych zagrożeń (red. rozpraw zdalnych) zalicza się: naruszenie zasady równości stron, brak bezpośredniego kontaktu ze świadkami, czy biegłym oraz problemy techniczne. Aby rozprawy zdalne mogły być uważane za równorzędne tym przeprowadzanym w formie stacjonarnej, konieczne było znalezienie rozwiązań, które pozwolą na wyłączenie lub istotne ograniczenie wskazanych ryzyk. Instytucje arbitrażowe opublikowały w ostatnim czasie zalecenia dotyczące rozpraw w formie zdalnej. Zaliczyć do nich należy w szczególności Protokół Seulski dotyczący wideokonferencji w międzynarodowym arbitrażu handlowym z 18 marca 2020 r, czy też Listę Kontrolną opublikowaną przez ICC”. Jak zwraca uwagę przywołany zbiór dobrych praktyk, przy organizowaniu tego typu rozprawa ważne jest, aby przygotować kilka elementów, a mianowicie: program do przeprowadzenia rozprawy online; czas i sposób przeprowadzenia testu połączenia; osoby pierwszego kontaktu, odpowiedzialne za kwestie techniczne; zapewnienie minimalnej prędkości połączenia internetowego (obecnie rekomendowane minimum to download 2 Mb/s i upload 1Mb/s2); usytuowanie kamer i mikrofonów; przygotowanie instrukcji wdzwonienia się „krok po kroku”; lista uczestników; nagrywanie rozprawy; postępowanie w przypadku problemów technicznych; fizyczna obecność przy przesłuchaniu online świadków oraz biegłych; okazywanie dokumentów świadkom oraz biegłym, przy czym może to odbyć się za pomocą funkcji okazywania dokumentu wyświetlonego na ekranie komputera.

W tym numerze zatrzymaliśmy się też przy głośnej sprawie protestu mediów. Sprawa dotykająca każdego obywatela i mogąca mocno zmienić oblicze branży reklamowej była rozpatrywana pod różnymi kątami, my skupiamy się na meritum, tj. podatkach i liczbach, które w dobie pandemii są tym bardziej istotne. Życzę przyjemnej lektury, a w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi radosnych, zdrowych świąt.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Razem jesteśmy silniejsi – podsumowanie działalności sieci Russell Bedford 4

Temat numeru

  • Składki z tytułu reklamy – czego dotyczył protest mediów 5

Podatki

  • Startuje e-Urząd Skarbowy 8
  • Nowe zasady rejestracji w podatku akcyzowym 9
  • Wyrok NSA: Dyrektor KIS powinien wydawać interpretacje w sprawie MDR 10

Prawo

  • Pandemia absurdów sięga sądów. Petycja NRA w sprawie dostarczania pism procesowych przez mail 12
  • Odmowa przyjęcia mandatu – odciążanie sądów czy łatanie budżetu państwa 13

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX