RB Magazine numer 72

Przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie grudnia, w którym przypominamy o kilku nowych obowiązkach, ciążących na przedsiębiorcach od nowego roku. Odnosimy się do prawa dotyczącego pracy zdalnej – tematu bardzo na czasie, a także piszemy o zmianach w zakresie cen transferowych.

Na początku lutego głównym problemem biznesu w Polsce jest lockdown. Chociaż dotyczy on tylko niektórych branż, wszyscy już zaczynamy odczuwać skutki ich załamania. Obserwujemy jednocześnie otwierające się restauracje, parki rozrywki czy hotele, które stwierdziły, że pomoc rządu jest niewystarczająca albo wręcz – nie dostały żadnej pomocy. Sądy taśmowo unieważniają nakładane na nie przez sanepit kary, które są nakładane na mocy rozporządzenia, niezgodnie z Konstytucją, która gwarantuje swobodę prowadzenia firmy, o ile nie zostanie ona ograniczona ustawowo w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Fala pozwów i przepychanki rząd-biznes to pieśń na kolejne miesiące, ale pod tym głównym nurtem trwają standardowe procedury, wprowadzane są zmiany, które warto oswajać. W zalewie tych negatywnych, warto zwracać uwagę także na te, które ułatwią pracę. Dobrą wiadomością jest to, że już zaczęły obowiązywać ułatwienia dotyczące cen transferowych, co opisujemy na stronach 10-11.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Doroczny dzień „Taking You Further” dał nam nadzieję i napełnił otuchą

Temat numeru

  • CIT dla spółek komandytowych od 2021 roku przesądzony

Podatki

  • Nowe widełki dla pożyczek wewnątrzgrupowych korzystających z safe harbour w 2021 roku
  • Rozporządzenie o braku podatku z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie
  • Ułatwienia dotyczące cen transferowych już obowiązują
  • Obowiązek informowania o realizowanej strategii podatkowej – rząd dociska wielki biznes

Prawo

  • Trybunał Konstytucyjny po stronie wierzycieli
  • Obowiązek zgłaszania umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 roku
  • Świadczenie pracy podczas izolacji domowej

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O
RB__Poland Nowe terminy dla rozliczenia podatku u źródła - Russell Bedford https://t.co/1pYu6a34sG