RB Magazine numer 71

Za nami bardzo trudny rok, a przed nami wizja pokovidowego kryzysu, który już mocno dotknął niektóre branże. Wchodzimy w 2021 ze sporym kapitałem doświadczenia, ale nie ma się co łudzić, że będziemy mogli tylko z niego czerpać. Chociażby galopujące zmiany świata cyfrowego wymuszą na nas wszystkich ciągły rozwój, w tym w zakresie prawa, które będzie musiało wziąć jakoś w ramy nową rzeczywistość.

W tym numerze piszemy o ułatwieniach i zasadach dofinansowania w zakresie przeprowadzenia restrukturyzacji na uproszczonych zasadach, które zostały zamieszczone w ustawie z 16 lipca 2020 roku o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Zainteresują one tych przedsiębiorców, którzy już złożyli wniosek o otwarcie jednego z postępowań restrukturyzacyjnych lub rozważają taką możliwość z uwagi na zaistniałą trudną sytuację finansową. Warto tu podkreślić, że wybór formy finansowania należałoby określić już na etapie opracowywania założeń do planu restrukturyzacyjnego, a na tym polu mogą dać skuteczne wsparcie nasi doradcy restrukturyzacyjni. W 2021 działania restrukturyzacyjne będą na pewno intensywne ze względu na sytuację gospodarczą i niestety pojawia się też sporo niepokojących informacji, jak chociażby ta dotycząca ograniczeń w rozliczaniu strat podatkowych powstałych w wyniku tychże działań. Znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym, a konkretnie dodana treść art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładają, że w niektórych przypadkach fuzji, podziałów czy przejęć właściwie niemożliwym będzie rozliczenie strat. Podatnik nie będzie miał prawa do rozliczenia strat podatkowych w przypadku przejęcia innego podmiotu, wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz gdy do spółki wniesiono wkład pieniężny, za który podatnik nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, jeżeli a) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub b) co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały. Zatem dostajemy od rządu – z jednej strony wsparcie finansowe, które jak wiemy czasami bywa tylko teoretyczne, a z drugiej zabierane są ulgi i ułatwienia, które w dobie pandemii byłyby realnym wsparciem. Niezmiennie trzymamy dla państwa ręce na pulsie i będziemy informować oraz wspierać wasz biznes.

Z życzeniami wspaniałego roku 2021, pełnego sukcesów w życiu zawodowym

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Spotkanie Menedżerów i Młodych Partnerów 2020 RBI

Temat numeru

  • Nowe wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji

Podatki

  • Specjalny rachunek inwestycyjny – nowe usprawnienie podatkowe
  • Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation
  • Możliwa likwidacja obowiązku składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej
  • BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa

Prawo

  • Nieuzasadniona odmowa wykonania europejskiego nakazu aresztowania może godzić w ofiary przestępstw
  • Senat postuluje poszerzenie zakresu Tarczy 6.0., tzw. tarczy branżowej
  • Projekt zmian w przepisach dotyczących postępowania egzekucyjnego w administracji

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX