RB Magazine numer 69

We wrześniu mieliśmy krótki oddech od pandemii, ale nie od zmian w ustawodawstwie, które wymagają od nas od kilku miesięcy wzmożonej pracy. Zawsze emocjonujące, prawo dziś dostarcza nam nieustannej rozrywki, ale też sporej dawki frustracji i słusznego oburzenia.

Doczekaliśmy się ogłoszenia ujednoliconych przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zawierającego też nowe informacje dla branż wrażliwych. Na preferencyjne czwarte postojowe będą mogli liczyć np. osoby działające w branży eventowej i rekreacyjnej. Przed nami natomiast widmo kontroli wydatków z tarczy, a pod tym kątem już przygotowywana jest nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw, która ma wejść w życie wiosną. W założeniu ma ona realizować zalecenia UE z połowy ubiegłego roku dotyczące przedstawionego przez Polskę krajowego programu reform i unijnego programu konwergencji. W praktyce znajdą się tam zapisy, które pozwolą Skarbówce na zablokowanie wszystkich kont kontrolowanego podmiotu, w tym także tych oszczędnościowych, na 96 godzin, a nie jak dotychczas – na 72 godziny. Śledzimy sytuację na bieżąco, publikując informacje na naszym portalu oraz w mediach społecznościowych, natomiast w tym numerze podsumowujemy nowelizacje dotyczące cen transferowych (tu dobra wiadomość, bo mamy kilka uproszczeń w dokumentacji, ustawy o ruchu drogowym, prawa budowlanego, a także tzw. „prawa holdingowego”, które pośrednio związane jest z innymi zapisami, pozwalającymi na zmniejszenie zakresu odpowiedzialności zarządzających między innymi w spółkach Skarbu Państwa

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • W Russell Bedford Poland nie zwalniamy tempa! 4

Temat numeru

  • „Raje podatkowe” i uproszczenia administracyjne pod lupą, czyli kolejne zmiany w zakresie cen transferowych

Podatki

  • WSA: darowizna w gotówce zwolniona z podatku
  • Od 2021 roku spółki komandytowe mogą stać się podatnikami podatku CIT

Prawo

  • Przedsiębiorcy protestują przeciwko konfiskacie prewencyjnej
  • Czas na legalizację ponad 20-letnich samowoli budowlanych – nowelizacja prawa budowlanego
  • Zarząd przymusowy jako zabezpieczenie majątkowe - narzędzie do przejmowania firm czy realna pomoc dla przedsiębiorstwa w kryzysie?
  • Bez prawa jazdy w kieszeni – nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym
  • Nowe prawo holdingowe w fazie konsultacji
  • Od nowego roku nowy obowiązek – zgłaszanie umów o dzieło

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX