RB Magazine numer 66

Tarcza antykryzysowa wprowadziła przepisy mające pomóc przedsiębiorcom, ale też nowe zasady kontroli skarbowych, które będą mogły być przeprowadzane zdalnie, pod pewnymi warunkami.

W czerwcu największe emocje nadal budziły tematy oscylujące wokół tarcz, a szczególnie ostatniej, czwartej odsłony specustawy. Wśród różnych opinii na temat prawa antycovidowego istnieje też przekonanie, że dane zebrane podczas wnioskowania o różnego rodzaju wsparcie mogą zostać wykorzystane do typowania firm do kontroli. Czas pokaże czy faktycznie Urzędy Skarbowe mocniej się uaktywnią. Na pewno sprzyja im nowe prawo zawarte w tarczy 4.0., pozwalające na przeprowadzanie kontroli zdalnej. Kontrola taka może zostać wdrożona, jeżeli taki jej tryb może usprawnić prowadzenie czynności sprawdzających lub jeżeli przemawia za tym charakter prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Wystąpienie kolejnej fali koronawirusa i ewentualny kolejny lockdown byłyby podstawą do przyjęcia za wiążące pierwszego warunku – w takim przypadku kontrola byłaby możliwa tylko w trybie zdalnym. Co ważne – jest ona możliwa tylko i wyłącznie za zgodą przedsiębiorcy. Bez spełnienia opisanych warunków dokumenty zebrane w toku czynności nie mogą stanowić dowodu w ewentualnym postępowaniu.

Jak na dłoni widać, że już mamy dużo nieprawidłowości wynikających z nieprecyzyjnych często zapisów tarczy. Po rozmrożeniu gospodarki urzędy rozpoczęły czas urlopów, ale już za miesiąc tryb sprawdzania formalności z pewnością ruszy z większą parą, chociażby miał być realizowany właśnie w trybie zdalnym. Warto zatem być na bieżąco ze zmianami. W tym numerze znajdą państwo podsumowanie tych z czerwca, między innymi kilka wątków dotyczących specustawy, jak np. sprawę opodatkowania umorzenia pożyczki uzyskanej z tarczy oraz wątek nowości w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Więcej materiałów z komentarzami naszych ekspertów zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych – gorąco zachęcamy do systematycznego przeglądania i czytania publikacji Russell Bedford.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Pierwsza konferencja internetowa Russell Bedford International

Temat numeru

  • Kontrole środków z tarczyantykryzysowej i PFR – zaufany ekspert po twojej stronie

Podatki

  • Problematyczna kwestia opodatkowania umorzenia pożyczki uzyskanej z tarczy finansowej
  • Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką bez podatku od spadku i darowizn
  • Strata podatkowa a obowiązek dokumentacyjny
  • Projekt estońskiego CIT-u ma zostać udostępniony w lipcu

Prawo

  • Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe
  • Nowe, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne na ostatniej prostej – wnioski po pracach Sejmu i Senatu
  • Planowana nowelizacja tzw. „klauzuli sumienia”

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX