RB Magazine numer 65

W dobie pandemii pracownicy branży prawnej zyskują nowe kompetencje i mierzą się z jeszcze większym poziomem stresu niż przed pojawieniem się Covid. Na prawnikach ciąży olbrzymia odpowiedzialność dotycząca spraw związanych z prawem antykryzysowym, które nieustannie się zmienia.

Z badania przygotowanego przez Wolters Kluwer, Koronawirus a branża podatkowo-księgowa, wynika, że dla 55% przedstawicieli branży biur i kancelarii księgowo-podatkowych sposób sformułowania przepisów Tarczy antykryzysowej jest nieczytelny. Tym bardziej nie zrozumieją ich więc przedsiębiorcy, którzy już zgłaszają się do nas w tym zakresie. Skorzystanie tylko z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro i MŚP w ramach tarczy finansowej było problemem dla sporej liczby podmiotów. Przedsiębiorcy zwracają tu uwagę na niejasne regulacje określające warunki uzyskania subwencji oraz ich częste zmiany, a aż 59% ankietowanych wskazuje na problematyczny brak informacji na temat tego z jakimi źródłami danych PFR porównuje dane wpisane we wniosku, np. dotyczące przychodów, rejestracji działalności, zalegania ze składkami, podatkami itp. Rysuje się tu więc problem zabezpieczeń przedsiębiorców i legalności pozyskiwanych o nich informacji. W przypadku zwolnień z ZUS mamy informacje od naszych klientów o tym, że środki są przyznawane wybiórczo, odmowa przyznania nie jest uzasadniana, a zwolnienia, które miały być stosowane „z marszu”, bez żadnych obostrzeń, niejednokrotnie trzeba jednak opłacać i to z odsetkami.

Wprowadzane rozwiązania nie są wystarczające, a część z nich ma uzupełnić wciąż procedowana tarcza 4.0., która jednak nie wprowadza postulowanych ułatwień, takich jak chociażby czasowe zawieszenie split paymentu.

Jest to zaledwie kropla w morzu kłopotów z jakimi borykał się biznes w Polsce w maju, który podsumowujemy w tym numerze. Poza klientami zgłaszającymi problemy ze skorzystaniem z państwowego wsparcia antykryzysowego, mamy też firmy, które potrzebują pomocy prawnej w zakresie odszkodowań za działania rządu. Firmy, którym żadna tarcza nie pomoże wstać z kolan, co nie znaczy, że nie mogą uzyskać odszkodowania za zakaz prowadzenia działalności. Russell Bedford jest kancelarią pierwszego wyboru, jeśli chodzi o dochodzenie odszkodowań dla przedsiębiorców skrzywdzonych przez decyzje rządu w sprawie ochrony przed skutkami pandemii. Zapraszamy do kontaktu w wyżej wspomnianych zakresach oraz do lektury naszych publikacj

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Russell Bedford w czołówce najważniejszych ogólnoświatowych sieci

Temat numeru

  • Tarcza antykryzysowa 4.0. wraca pod obrady Sejmu

Podatki

  • Test na koronawirusa nie będzie podlegał opodatkowaniu
  • Podatki związane ze sprzedażą prawa do korzystania z ogródka działkowego

Prawo

  • Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych
  • Konfiskata prewencyjna – narzędzie walki z przestępczością czy bezkarne łamanie prawa własności przez sądy?
  • Nowelizacja prawa budowlanego
  • Projekt nowego kodeksu pracy – jakie zmiany mogą nas czekać jeszcze w 2020 roku
  • Przedłużenie terminów obowiązkowej wymiany kas fiskalnych

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX