RB Magazine numer 63

20 marca weszliśmy do nowej rzeczywistości, określonej na potrzeby zmiany prawa, stanem epidemii. Minister zdrowia kolejnymi rozporządzeniami wprowadził lockdown, mocno ograniczając wolność osobistą i gospodarczą. Na horyzoncie już na początku miesiąca pojawiła się tarcza antykryzysowa, która w rezultacie stała się prawdziwym roller coasterem dla przedsiębiorców.

Podsumowanie marca pokazuje, że jeszcze pewne wątki były oderwane od głównego problemu, tj. pandemii COVID 19, jeszcze brano pod uwagę nawet ochronę danych osobowych, ale prawnicy już zaczęli przyglądać się między innymi tematowi siły wyższej, a politycy rozpoczęli prace nad specustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W swojej pierwszej odsłonie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw 31.03. (Dz.U. 2020 poz. 568).

Dla Russell Bedford jako grupy doradców podatkowych i prawników to czas wyjątkowy. Nasi eksperci codziennie udzielają ogromnej liczby porad, także w ramach działalności pro bono, ponieważ włączyliśmy się w akcję Prawnicy Pro Bono, w której udzielamy wsparcia firmom i osobom poszkodowanym przez pandemię. Staramy się też rzetelnie przekazywać naszym klientom i czytelnikom wszelkie przydatne informacje.

Zapraszamy do przypomnienia sobie stanu prawa z marca 2020. Warto szczególnie zwrócić uwagę na zmiany w zakresie upadłości konsumenckiej, obowiązujące od 24.03.b.r. Nowelizacja prawa upadłościowego weszła w najlepszym możliwym momencie.
Gorąco zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie państwo zakładkę, w której publikujemy na bieżąco informacje na temat prawa w dobie pandemii http://www.russellbedford.pl/uslugi/poradnik-antykryzysowy.html Przygotowaliśmy tam dla was także szczegółowy poradnik Specustawa w praktyce.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB News

 • Russell Bedford Poland wśród największych firm doradztwa podatkowego w rankingu Dziennika Gazety Prawnej 4
 • Russell Bedford umacnia pozycję lidera 5
 • Podsumowanie IX Forum Cen Transferowych - nowości i plany 6

Temat numeru

 • Siła wyższa a koronawirus – jak uniknąć odpowiedzialności w przypadkuniewykonania umowy 8

Podatki

 • Tarcza antykryzysowa – z czego możemy skorzystać już na chwilę obecną w zakresie spłaty zobowiązań podatkowych, należności do ZUS i kredytów bankowych 10
 • Zmiana podejścia organów podatkowych do rozliczeń VAT w zakresie benefitów dla pracowników 12
 • Koronawirus atakuje deklaracje podatkowe 14
 • Plastics tax – Polska na górze stawki najwięcej wpłacających państw 16
 • Kara za NIP w niewłaściwym miejscu 17
 • Spirytus w biurze może być kosztem. Rozliczenie wydatków firmy w związku z koronawirusem 18

Prawo

 • Interaktywne sprawozdania dla korzystających z uprzednich porozumień cenowych (APA) już dostępne 20
 • Projekt e-Privacy wciąż niezgodny z RODO 21
 • Weszły w życie szczególnie potrzebne zmiany w przedmiocie upadłości konsumenckiej 22
 • Tarcza antykryzysowa opracowana przez Rząd - szykuje się legislacyjny tor przeszkód 24
 • Nowelizacja ustawy z dnia 2 marca 2020 a funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości 26
 • Informatyzacja procedur upadłościowych i restrukturyzacyjnych przesunięta na kolejny rok 29

Controlling

 • Champion vs challenger – w służbie optymalizacji kosztów 3

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX