poniedziałek, 02 lipiec 2018 09:43

Rzecznik Praw Podatnika mógłby uporządkować chaotyczne prawo podatkowe

W związku z agresywną polityką uszczelniania systemu podatkowego, szczególnie paląca stała się potrzeba powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika.

 

Pomysł stworzenia komórki odpowiedzialnej za kontakty pokrzywdzonych przede wszystkim z organami kontrolującymi popiera środowisko doradców podatkowych. Zauważają oni, że rzecznik powinien mieć możliwość nie tylko realnej pomocy podatnikom, lecz także przedstawiania rządowi rekomendacji zmian, które mogłyby usprawnić system podatkowy w Polsce. 

Poczet konstytucyjnych rzeczników w Polsce nie jest imponujący. Do Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, rzecznika dyscypliny finansów publicznych, Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, działa też powołany mocą tzw. konstytucji biznesu, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ostatnio zauważono także potrzebę powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika. Miałby on działać w ramach istniejącego już urzędu RPO, który od 2015 roku zajmuje Adam Bodnar.

Pomysł stworzenia komórki odpowiedzialnej za kontakty pokrzywdzonych przede wszystkim z organami kontrolującymi popiera środowisko doradców podatkowych. Zauważają oni, że rzecznik powinien mieć możliwość nie tylko realnej pomocy podatnikom, lecz także przedstawiania rządowi rekomendacji zmian, które mogłyby usprawnić system podatkowy w Polsce. Urząd taki mógłby funkcjonować w ramach RPO, o ile ten dostałby większe finansowanie i większy zakres kompetencji. W pomoc przy sprawach podatkowych łamiących prawa obywatelskie i zapisy konstytucji, angażują się obecnie głównie Rzecznik Praw Obywatelskich, NIK, Krajowa Izba Doradców Podatkowych i organizacje skupiające przedsiębiorców, jak BCC czy Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor:

Katarzyna Kołbuś

Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC
5hreply
RB__Poland Pierwsze orzeczenie polskiego sądu po wyroku TSUE dotyczące kredytów frankowych - Russell Bedford Poland https://t.co/nfleyWxPoD
23hreply
RB__Poland Radca Prawny nr 185 / wrzesień-październik 2019 - a w nim komentarze naszego eksperta: https://t.co/Xsd9lQUN3W https://t.co/LQuX1dRePI
RB__Poland Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA) - Russell Bedford Poland https://t.co/rVQmaNVB7N