poniedziałek, 02 lipiec 2018 09:43

Rzecznik Praw Podatnika mógłby uporządkować chaotyczne prawo podatkowe

W związku z agresywną polityką uszczelniania systemu podatkowego, szczególnie paląca stała się potrzeba powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika.

 

Pomysł stworzenia komórki odpowiedzialnej za kontakty pokrzywdzonych przede wszystkim z organami kontrolującymi popiera środowisko doradców podatkowych. Zauważają oni, że rzecznik powinien mieć możliwość nie tylko realnej pomocy podatnikom, lecz także przedstawiania rządowi rekomendacji zmian, które mogłyby usprawnić system podatkowy w Polsce. 

Poczet konstytucyjnych rzeczników w Polsce nie jest imponujący. Do Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, rzecznika dyscypliny finansów publicznych, Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, działa też powołany mocą tzw. konstytucji biznesu, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ostatnio zauważono także potrzebę powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika. Miałby on działać w ramach istniejącego już urzędu RPO, który od 2015 roku zajmuje Adam Bodnar.

Pomysł stworzenia komórki odpowiedzialnej za kontakty pokrzywdzonych przede wszystkim z organami kontrolującymi popiera środowisko doradców podatkowych. Zauważają oni, że rzecznik powinien mieć możliwość nie tylko realnej pomocy podatnikom, lecz także przedstawiania rządowi rekomendacji zmian, które mogłyby usprawnić system podatkowy w Polsce. Urząd taki mógłby funkcjonować w ramach RPO, o ile ten dostałby większe finansowanie i większy zakres kompetencji. W pomoc przy sprawach podatkowych łamiących prawa obywatelskie i zapisy konstytucji, angażują się obecnie głównie Rzecznik Praw Obywatelskich, NIK, Krajowa Izba Doradców Podatkowych i organizacje skupiające przedsiębiorców, jak BCC czy Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor:

Katarzyna Kołbuś

Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
8hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
12hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm