wtorek, 22 czerwiec 2021 20:15

Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) upływa 30 czerwca

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Termin zgłoszenia do tego rejestru upływa już 30 czerwca br.

Nowe zasady rejestracji w podatku akcyzowym wprowadziła ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie, prowadzenie CRPA przypadło Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Wcześniej takie zadanie należało do lokalnych rejestrów prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Nowy system ma na celu pozycie się papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi. Rejestr ma służyć również podmiotom gospodarczym, które będą mogły sprawdzić w nim, czy ich kontrahenci, którzy uczestniczą w wysyłce i odbiorze towarów akcyzowych, są zarejestrowani. Tym sposobem zmniejsza się ryzyko współpracy z nieuczciwym partnerem biznesowym.

Podmioty mające obowiązek rejestracji w CRPA

Obowiązkiem tym zostały objęte przede wszystkim wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego. Zaliczają się do nich Ci, którzy:

  • dokonują czynności opodatkowanych akcyzą oraz są zwolnieni od akcyzy,
  • nabywają skażony alkohol etylowy,
  • reprezentują przedsiębiorcę zagranicznego nabywające energię elektryczną, gaz oraz susz tytoniowy,
  • niszczą wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu,
  • są pośredniczącymi podmiotami węglowymi i gazowymi.

W rejestrze znaleźć również można podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące osobami fizycznymi (np. wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR) zużywające zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG.

Ostatni dzień aktualizacji zgłoszeń i okresu przejściowego nastąpi 30 czerwca!

Jak przebiega rejestracja?

Aby dokonać rejestracji, należy najpierw założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Można w ten sposób uzyskać niezbędny, indywidualny numer ID SISC. Zgłoszenie rejestracyjne musi zostać uwierzytelnione podpisem elektronicznym.

Wszyscy, którzy przed 1 lutego 2021 r. widnieli już lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie muszą dokonywać ponownej rejestracji. Ich obowiązkiem jest jednak elektroniczne potwierdzenie dotychczasowych danych i uzupełnienie zgłoszenia rejestracyjnego do 30 czerwca 2021 r. W CRPA musi pojawić się informacja o właściwym dla danego podmiotu organu podatkowego.

Do 30 czerwca br. obowiązuje okres przejściowy na dokonanie rejestracji dla podmiotów dotychczas niepodlegających obowiązkowi rejestracyjnemu. Są to podmioty prowadzące miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej zużywające zwolnione od akcyzy paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe i gaz przeznaczony do celów opałowych. Okres przejściowy dotyczy także pośredniczących podmiotów węglowych i gazowych, które przed 1 lutego 2021 r. zamiast zgłoszenia rejestracyjnego złożyły powiadomienia o rozpoczęciu działalności.

Autor: Marta Wójcicka

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs