wtorek, 23 marzec 2021 05:38

Katowicki sąd skierował do TSUE pytanie o legalność nominowania sędziów sądów powszechnych

Sędzia Krystian Markiewicz, orzekający w sądzie okręgowym w Katowicach, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, skierował do TSUE zapytanie o legalność wyboru sędziów do sądów powszechnych przez upolitycznioną jego zdaniem  Krajową Radę Sądownictwa. Sprawa dotyczy około 1000 sędziów.

Wybór członków KRS budzi spory wśród konstytucjonalistów, bo też faktycznie nie jest precyzyjnie określony w Ustawie Zasadniczej. Utarło się, że wyboru piętnastu członków spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, dokonują sami sędziowie, natomiast obecny Sejm, bazując na wykładni językowej artykułu 187 Konstytucji, uznał, że może to robić rząd i faktycznie to on dokonuje wyboru. Wybór przez Sejm nie musi oznaczać braku niezależności i niezawisłości Krajowej Rady Sądownictwa, jednak tryb wyboru przez Radę sędziów powszechnych może już na te braki wskazywać.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia stoi na stanowisku, że obecny tryb wyboru KRS łamie art. 173. Konstytucji, który mówi, że „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”. W dokumencie przesłanym do TSUE czytamy: „obecna KRS wybrana sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi nie jest organem niezależnym i nie zasiadają w niej przedstawiciele środowiska sędziowskiego powołani w jej skład niezależnie od władzy wykonawczej i ustawodawczej (...)”. Ponadto prezes Iustici wskazuje, że Krajowa Rada Sądownictwa działa z pominięciem opinii środowiska prawniczego. Tak wyglądał wybór sędzi Agnieszki Zachariasz-Kawaler, która wystartowała w konkursie do sądu okręgowego i otrzymała pozytywną rekomendację nowej KRS. Nie miała jednak rekomendacji sędziów katowickich, która jest zdaniem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia niezbędna do rozpatrzenia kandydatury.  

Sędzia Krystian Markiewicz Iustitia wraz z pytaniami do TSUE przesłał też wniosek o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Przekształcenie spółki a własność nieruchomości rolnych i leśnych - Russell Bedford https://t.co/gUAcRq8b5A
8mreply
RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ