wtorek, 23 marzec 2021 05:38

Katowicki sąd skierował do TSUE pytanie o legalność nominowania sędziów sądów powszechnych

Sędzia Krystian Markiewicz, orzekający w sądzie okręgowym w Katowicach, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, skierował do TSUE zapytanie o legalność wyboru sędziów do sądów powszechnych przez upolitycznioną jego zdaniem  Krajową Radę Sądownictwa. Sprawa dotyczy około 1000 sędziów.

Wybór członków KRS budzi spory wśród konstytucjonalistów, bo też faktycznie nie jest precyzyjnie określony w Ustawie Zasadniczej. Utarło się, że wyboru piętnastu członków spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, dokonują sami sędziowie, natomiast obecny Sejm, bazując na wykładni językowej artykułu 187 Konstytucji, uznał, że może to robić rząd i faktycznie to on dokonuje wyboru. Wybór przez Sejm nie musi oznaczać braku niezależności i niezawisłości Krajowej Rady Sądownictwa, jednak tryb wyboru przez Radę sędziów powszechnych może już na te braki wskazywać.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia stoi na stanowisku, że obecny tryb wyboru KRS łamie art. 173. Konstytucji, który mówi, że „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”. W dokumencie przesłanym do TSUE czytamy: „obecna KRS wybrana sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi nie jest organem niezależnym i nie zasiadają w niej przedstawiciele środowiska sędziowskiego powołani w jej skład niezależnie od władzy wykonawczej i ustawodawczej (...)”. Ponadto prezes Iustici wskazuje, że Krajowa Rada Sądownictwa działa z pominięciem opinii środowiska prawniczego. Tak wyglądał wybór sędzi Agnieszki Zachariasz-Kawaler, która wystartowała w konkursie do sądu okręgowego i otrzymała pozytywną rekomendację nowej KRS. Nie miała jednak rekomendacji sędziów katowickich, która jest zdaniem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia niezbędna do rozpatrzenia kandydatury.  

Sędzia Krystian Markiewicz Iustitia wraz z pytaniami do TSUE przesłał też wniosek o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Parlament Europejski przyjął przepisy o usuwaniu treści terrorystycznych z Internetu - Russell Bedford https://t.co/VPoFBcQlCf
RB__Poland Ulga abolicyjna – pytania i odpowiedzi - Russell Bedford https://t.co/3rEiN6qEJq
RB__Poland Ponowna aktywacja łańcucha płatności po Covid-19 - Russell Bedford https://t.co/BpE43P0zWp
RB__Poland Procesowe aspekty pozyskiwania dowodów cyfrowych w postępowaniu karnym - Russell Bedford https://t.co/0nUWbFqMHd