środa, 20 styczeń 2021 07:43

 Maksymalna kwota rekompensaty za negatywne następstwa szczepienia na COVID19 wyniesie 100 tys. zł

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje widełki wypłat z nowego Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych (FKSO) za działania niepożądane wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Świadczenie kompensacyjne ma przysługiwać osobom, które na skutek działań niepożądanych szczepionki będą wymagały hospitalizacji nie krótszej niż 14 dni. Inne zasady będą obowiązywały po wstrząsie anafilaktycznym, który, jak czytamy w uzasadnieniu, „choć jest stanem szybko pod wpływem leczenia ustępującym, stanowi poważne działanie niepożądane”.

Jeśli pacjent będzie wymagał obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, Fundusz wypłaci mu 3 tys. zł. Za hospitalizację związaną ze wstrząsem anafilaktycznym trwającą poniżej dwóch tygodni dostanie 10 tys. zł. Wysokość wypłaty za pobyt w szpitalu związany z innymi działaniami niepożądanymi zależy od długości pobytu w szpitalu. Jeśli potrwa on 14 do 30 dni, pacjent dostanie od 10 tys. zł do 20 tys. zł, 31–50 dni: 21–35 tys. zł, 51–70 dni: 36–50 tys. zł, 71–90 dni: 51–65 tys. zł, 91–120 dni: 66–89 tys. zł, a powyżej 120 dni: 100 tys. zł. Jeśli pacjent musi zostać poddany zabiegowi w znieczuleniu ogólnym, świadczenie podwyższane jest o 15 tys. zł, jeśli innemu zabiegowi lub metodzie leczenia czy diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko – o 5 tys. zł, jeśli wymaga opieki na oddziale intensywnej terapii przez co najmniej 7 dni – o 10 tys. zł i o 20 tys., gdy pobyt na OIT trwa dłużej niż 30 dni.

Świadczenie kompensacyjne obejmuje również zwrot kosztów dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu obserwacji lub hospitalizacji, jednak w kwocie nie większej niż 10 tys. zł, a łączna kwota świadczenia nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Wypłata świadczenia kompensacyjnego będzie następowała na podstawie decyzji wydawanej przez rzecznika praw pacjenta (RPP), a o wypłacie zadecyduje analiza merytoryczna działającego przy RPP zespołu ds. świadczeń z FKSO.

Docelowo świadczeniami kompensacyjnymi będą objęte także obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci i młodzieży do 19. roku życia i nieobowiązkowe szczepienia w sytuacji epidemii organizowane przez organy państwa i finansowane z budżetu państwa, takie jak szczepienia przeciw odrze lub Covid-19 oraz szczepienia wprowadzane w stanie epidemii. Świadczenie będzie przysługiwać również wtedy, gdy szczepienie zostanie wykonane szczepionką inną niż zakupiona przez Ministerstwo Zdrowia.

Autor: Bartosz Nawrot

Konsultant ds. prawnych, związany z kancelarią Russell Bedford Poland od 2018 roku.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs