wtorek, 04 październik 2022 12:38

Opublikowano nowe formularze dotyczące cen transferowych TPR-C i TPR-P wersja 4. Kogo dotyczą i od kiedy obowiązują

W czwartek 29 września na rządowym portalu podatkowym zostały opublikowane nowe, czwarte wersje formularzy TPR-C oraz TPR-P. Dotyczą one obowiązku przekazania informacji o cenach transferowych zarówno dla osób prawnych, jak i dla osób fizycznych. Bardzo istotną kwestią jest to, iż formularze obowiązują do transakcji dokumentowanych za 2021 rok, czyli w praktyce podatnicy już są zobowiązani do raportowania informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi na nowych formularzach, a w przypadku gdy już została przesłana informacja o cenach transferowych, należy przesłać formularz ponownie, w uaktualnionej wersji. 

Co się w praktyce zmienia?

Zespół Russell Bedford posiada wieloletnie doświadczenie w doradzaniu klientom w zakresie wypełniania obowiązków sprawozdawczych w tematyce cen transferowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zapraszamy do kontaktu.

Formularze zostały dostosowane do wymaganych informacji składanych za rok 2021. Zmiany te wynikają z rozporządzeń z dnia 29 sierpnia 2022 roku w sprawie informacji o cenach transferowych i polegają w szczególności na:

  • ograniczeniu zakresu wymaganych danych i informacji w informacji TPR w przypadku transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu odpowiednio 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, transakcji innych niż transakcje kontrolowane, o których mowa w art. 11o ustawy CIT (art. 23za ustawy PIT) oraz transakcji objętych mechanizmem safe harbour – dla tych transakcji w informacji TPR nie wskazuje się danych dotyczących analiz porównawczych lub analiz zgodności;
  • umożliwienie dodawania kolejnych pól Dodatkowe Informacje (pole tekstowe na 3500 znaków), służących przekazywaniu dodatkowych wyjaśnień przez podmiot składający informację TPR.[1]

W praktyce powyższe pole ma duże znaczenie, aby wykluczyć wątpliwości organów podatkowych. Często zdarza się tak, iż w zakładce opisującej transakcje, jej wartość oraz sposób weryfikacji poziomu ceny rynkowej, podatnik nie jest w stanie zamieścić ważnych okoliczności, które pozwalają na prawidłowe odczytanie danych zawartych w formularzu. Dodatkowa część F pozwala podatnikowi na sprecyzowanie niezbędnych danych w taki sposób, aby organ nie musiał wzywać podatnika do składania dodatkowych wyjaśnień.

Jednocześnie przypominamy o wydłużonym terminie na złożenie wyżej opisanych informacji:

  • do 30 września 2022 r - dla informacji TPR, których termin złożenia upływa w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., oraz
  • o 3 miesiące – dla informacji TPR, których termin złożenia upływa w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

[1] https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/publikacja-formularzy-interaktywnych-tpr-c-4-oraz-tpr-p-4/

Autorka: Darya Bannaya

Konsultant podatkowy w Russell Bedford Poland. Absolwentka kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Od 2021 roku specjalizuje się w zakresie cen transferowych. Razem z doświadczonym zespołem wspiera wiodące firmy w wypełnianiu obowiązków podatkowych w zakresie cen transferowych. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX