środa, 25 maj 2022 07:47

Czy obniżenie podatku VAT faktycznie wpłynie na ceny książek i prasy?

Najpierw przeszło dwa lata pandemii Covid-19, następnie zaburzony cykl dostaw celulozy z Azji, a teraz pędząca inflacja i jeszcze trwająca od końca lutego wojna na Ukrainie. Wszystkie te czynniki wpływają na kryzys branży wydawniczo- księgarskiej. Ten z kolei pogłębia problem czytelnictwa.

Reforma stawek VAT

Polska już od zeszłego roku, kiedy to kryzys firm wydawniczych ze względu na kolejne fale  pandemii rozwijał się w zatrważającym tempie, starała się poprzez różne programy pomocowe oraz finansowe wspomóc zarówno czytelników, jak i firmy księgarskie. Również w 2021 r. w związku z owym kryzysem, Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie podatku VAT. KE nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku w związku z obowiązującymi przepisami dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r., tzw. dyrektywy VAT. Niemniej jednak poparła polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek. Dotychczas w związku z harmonizacją VAT, nie było miejsca na wyjątki. Resort finansów podkreślał, że wartość przyjęta w Polsce to jednocześnie najniższa stawka jaką można stosować w UE  zgodnie z przepisami dyrektywy VAT do towarów jakimi są książki (drukowane i na nośnikach elektronicznych) oraz prasa.

5 kwietnia br. ECOFIN przyjęła zmiany  punktu. 6 załącznika nr III dyrektywy unijnej 2006/112/WE, co ma na celu zapewnić większą elastyczność w odniesieniu do stawek VAT. Dzięki tej nowelizacji książki drukowane, e-booki ( których ceny wyliczane są na podstawie okładkowych cen papieru) oraz prasa będą zaliczały się do obniżonego lub nawet zerowego VAT we wszystkich państwach członkowskich.

Dyrektywa, branża wydawniczo-księgarska a inflacja

Inicjatywa obniżenia stawki VAT zarówno w branży wydawniczo-księgarskiej, jak i wśród ludzi kultury czy czytelników, została przyjęta bardzo pozytywnie. Poważne kłopoty polskich wydawców zaczęły się niedługo po wybuchu pandemii i od przeszło 2 lat odczuwają oni jej skutki. Na przestrzeni ostatnich miesięcy dało się zauważyć wzrost cen papieru i materiałów poligraficznych, co stanowi skutek zaburzonego cyklu dostaw i wzrostu cen celulozy z Azji. Obserwujemy rosnące ceny surowców energetycznych i paliw, problemy transportowe oraz wysoki, popyt mimo ograniczonej dostępności. Dodatkowo przez atak Rosji na Ukrainę problemem stała się nie tylko ograniczona dostępność, ale też konieczność kolejnych dopłat energetycznych będących efektem nałożonych na agresora sankcji Wszystkie te czynniki wpływają na inflację cen książek i prasy, co utrudnia do nich dostęp przeciętnemu konsumentowi. Ceny książek w oprawie miękkiej są podwyższane o około 10 – 15%. Podwyżki dotyczą nie tylko pozycji premierowych, ale także wznowień – te tytuły zdrożały o 5 – 10 zł.

Nowelizacja unijnej dyrektywy VAT, a dokładniej załącznika III do tej dyrektywy z początku kwietnia 2022 r., ma pozwolić krajom członkowskim na swobodniejsze korzystanie z możliwości obniżenia stawek podatku od wartości dodanej  i w teorii takie obniżenie powinno przełożyć się na obniżenie cen. Wydawnictwa książkowe opodatkowane są najniższą możliwą do niedawna stawką w wysokości 5 proc. Wydawnictwa prasowe zaś korzystają z obniżonej stawki  w wysokości 8 proc.

Wiceminister finansów, sekretarz stanu MF Artur Soboń zapewnia, że w resorcie finansów trwają analizy dotyczące m.in. zakresu zmian czy korzyści dla poszczególnych uczestników rynku oraz potencjalnych skutków finansowych dla strony dochodowej i wydatkowej budżetu państwa. Narastająca inflacja to nie tajemnica i w tym miejscu pojawia się pytanie czy gdyby nawet Polska zdecydowała się wprowadzić taką obniżkę , to niższa stawka podatku VAT realnie wpłynęłaby na cenę książek i prasy. Ponadto czy konsumenci odczuliby ową obniżkę w swoich portfelach? Może zdarzyć się taka sytuacja, że branża księgarska poszkodowana przez pandemię będzie chciała obniżkę cen skonsumować.

Autor: Sara Rudzińska, studentka prawa na UKSW

 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O