languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Covid-19 a ceny transferowe – wpływ na transakcje międzyfirmowe
wtorek, 21 grudzień 2021 07:38

Covid-19 a ceny transferowe – wpływ na transakcje międzyfirmowe

Covid-19 zmusił firmy na całym świecie do szybkiego przeglądu strategii i operacji.

18 grudnia 2020 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała wytyczne dotyczące wpływu Covid-19 na ceny transferowe. Wytyczne skupiają się na praktycznym zastosowaniu zasady ceny rynkowej w czterech kluczowych obszarach:

  • • analiza porównywalności
  • • straty i alokacja konkretnych kosztów Covid-19
  • • rządowe programy pomocowe
  • • uprzednia umowa cenowa (APA)

Głównym celem wytycznych jest zapewnienie urzędnikom i podatnikom jednolitego zaplecza prawnego, w którym mogą kształtować swoją politykę cen transferowych.

OECD zaleca, aby podmioty powiązane dokonały przeglądu i aktualizacji swojej polityki cen transferowych w następujących obszarach, aby zapewnić, że są one adekwatne do aktualnej sytuacji gospodarczej:

  • • ryzyka podejmowane przez każdą ze stron przy wykonywaniu odpowiednich funkcji
  • • wszystkie polityki cen transferowych, warunki umowne oraz opracowanie wszelkich nowych polityk lub restrukturyzacji działalności
  • • wydatki nadzwyczajne i jednorazowe poniesione w szczególności w związku z pandemią Covid-19; np. HR, marketing i IT, a także ocena doświadczenia wśród firm o porównywalnej wielkości i działalności
  • • aktywa używane i koszty stałe

Przegląd powinien zawierać dokumenty potwierdzające analizę. Wytyczne OECD podkreślają również znaczenie dokumentowania skutków finansowych spowodowanych w szczególności przez pandemię, poprzez analizę ryzyka każdego podmiotu w grupie wielonarodowej.

Rozważmy teraz dwa przykłady możliwego wpływu COVID-19 na transakcje międzyfirmowe w Hiszpanii i Meksyku.

Hiszpania: firma A to hiszpański podmiot, który importuje i dystrybuuje hurtowo piwo i inne napoje dla klientów z branży hotelarskiej. Firma A kupuje swoje produkty od firmy B, podmiotu powiązanego w Belgii. Firma A wynegocjowała ze swoimi klientami 45-dniowe warunki płatności, identyczne z warunkami, jakie ma z firmą B. Kiedy wybuchła pandemia, branża hotelarska została zamknięta, a klienci nie byli w stanie dotrzymać 45-dniowych warunków płatności. To z kolei spowodowało problemy z przepływem środków pieniężnych firmy A, uniemożliwiając jej zapłatę firmie B. Przegląd funkcji i ryzyk podejmowanych przez Spółkę A i Spółkę B w ramach całej grupy wykazał, że Spółka A jest dystrybutorem o ograniczonym ryzyku, przyjmującym główne ryzyko kredytowe i ryzyko rynkowe dla swojej działalności w Hiszpanii. Firma B była w stanie wydłużyć terminy płatności do 75 dni, ułatwiając przepływ środków pieniężnych firmy A podczas oczekiwania na płatności od swoich klientów. Co ważne, rozszerzenie to umożliwiło Spółce A uniknięcie poszukiwania zewnętrznego finansowania na pokrycie swoich zobowiązań oraz wyeliminowało ryzyko podatkowe związane z potrącaniem odsetek. Firma A podpisała poprawkę do swojej umowy dystrybucyjnej z firmą B, modyfikując ją tymczasowo, zgodnie z paragrafem 44 wytycznych OECD.

Meksyk: przemysł motoryzacyjny jest jednym z najważniejszych w Meksyku. Okazał się on szczególnie wrażliwy na pandemię, kiedy aktywność rok do roku spadła o 64% w drugim kwartale 2020 roku. Sektor motoryzacyjny obejmuje sprzedaż i obsługę posprzedażową; na poziomie produkcyjnym przyjmuje ograniczone ryzyko, podczas gdy podmioty stowarzyszone mają do czynienia z klientami końcowymi. Producent dostarcza produkt i inne specyficzne usługi do powiązanej sieci w Meksyku. Załamanie się rynku motoryzacyjnego wyraźnie stworzyło problemy z płatnościami wewnątrzfirmowymi za dostawy i usługi. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wyniki historyczne, wskaźniki produkcji i sprzedaży oraz kursy walut, branża motoryzacyjna była w stanie renegocjować płatności i oferować rabaty. Działania te były zgodne z wytycznymi OECD, ponieważ zostały podjęte w związku z pandemią.

COVID-19 wpłynął na działalność biznesową we wszystkich obszarach, z których jednym konkretnym obszarem są płatności międzyfirmowe. Wytyczne OECD zapewniają pożądaną pomoc w tej dziedzinie, ale nie zastępują profesjonalnej porady.

O Autorach

Jacobo Garcia-Nieto Barcelona, ​​Hiszpania

Jacobo dołączył do GNL Russell Bedford Auditors w 2016 roku jako starszy menedżer ze szczególnym uwzględnieniem cen transferowych. Posiada bogate doświadczenie w świadczeniu usług doradztwa w zakresie cen transferowych w zakresie wycen, transakcji finansowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz transakcji usługowych. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Xochitl Contreras Olvera Puebla, Meksyk

Xochitl jest partnerem w zakresie doradztwa gospodarczego i cen transferowych w Russell Bedford Puebla. Jest wiodącym ekspertem w zakresie cen transferowych i doradztwa gospodarczego, w tym w zakresie sporządzania dokumentacji w zakresie cen transferowych, wycen spółek oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także transakcji transgranicznych. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Sindy

Hernandez Santiago Puebla, Meksyk

Sindy jest menedżerem ds. cen transferowych i doradztwa ekonomicznego w Russell Bedford Puebla. Ukończyła ekonomię o specjalności finanse. Pracowała w obszarze cen transferowych i eco

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi