wtorek, 19 październik 2021 12:12

Podatkowe FAQ: w jakiej sytuacji zaliczki na PIT będą obliczane z pomniejszeniem o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek

W projekcie Polskiego Ładu zapisano, że „kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł będzie stosowana już przy obliczaniu zaliczek na podatek poprzez odliczenie od podatku kwoty w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (1/12 z kwoty 5 100 zł)”. Proszę o doprecyzowanie, w jakiej sytuacji zaliczki będą obliczane z pomniejszeniem o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Odpowiedź:

Uważam, że zaliczki mogą nie być podbierane przez płatnika w sytuacji kiedy podatnik wie, że z tytułu umów o dzieło/zlecenie nie osiągnie w roku podatkowym dochodów przekraczających 30.000 zł i nie osiąga innych dochodów. Zastrzeżenie o nieosiąganiu innych dochodów nie dotyczy jednak dochodów, które podatnik osiąga od tego płatnika jeśli

- zaliczki są obliczanie z uwzględnieniem pomniejszenia, o którym mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o PIT (umowa o pracę z tym płatnikiem) 

lub

- zaliczki są opłacane na podstawie art. 44 ust. ustawy o PIT (w związku z dochodami z działalności gospodarczej osiąganymi przez podatnika od tego płatnika).

Jeśli zachodzą powyższe warunki, podatnik musi złożyć oświadczenie płatnikowi aby ten nie pobierał zaliczek. W przeciwnym wypadku, płatnik takie zaliczki będzie pobierał.   

Opisując obrazowo to możliwość niepobierania zaliczek z art. 41 ust 1c ustawy o PIT będzie dotyczyła tylko tego płatnika, który jest jedynym „pracodawcą” podatnika i podatnik złoży mu stosowane oświadczenie. Podatnik dla takiego „pracodawcy” może:

  • realizować działania w oparciu o umowę zlecenie,
  • realizować działania w oparciu o umowę o dzieło,
  • świadczyć pracę,
  • świadczyć usługi związane z działalnością gospodarczą podatnika (być „zatrudnionym” na kontrakcie B2B) bądź dokonywać innych czynności, które mieszczą się w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przez tego podatnika.    

Nie trzeba będzie pobierać zaliczek, jeśli zajdą warunki z art. 41 ust. 1c ustawy o PIT, czyli wtedy gdy:

  • podatnik wie, że nie uzyska w roku podatkowym dochodów wyższych niż 30.000 zł,
  • podatnik nie osiąga dodatkowo innych dochodów (nie bierzemy pod uwagę dochodów od tego samego płatnika, które spełniają warunki z art. 32 ust. 3 ustawy o PIT i oraz dochodów od tego samego płatnika uzyskiwanych w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, który opłaca zaliczki na podstawie  art. 44 ust 3 ustawy o PIT).

Autor: Mikołaj Stanisławski, adwokat, Russell Bedford       

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p