poniedziałek, 18 październik 2021 14:01

Podatkowe FAQ: jak traktować zaliczki na PIT z uwzględnieniem kwoty wolnej

W projekcie Polskiego Ładu zapisano, że „kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł będzie stosowana już przy obliczaniu zaliczek na podatek poprzez odliczenie od podatku kwoty w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (1/12 z kwoty 5 100 zł)”. Czy ten zapis dotyczy wszystkich umów i czy zostanie zachowany dotychczasowy wymóg zakładający, że obecnie pracownik składa pracodawcy PIT-2 celem uwzględnienia kwoty zmniejszającej w zaliczkach?

Odpowiedź eksperta

Kwota wolna od podatku będzie stosowana już przy obliczaniu zaliczek. Warto zauważyć, że jak wskazuje się w uzasadnieniu, dotyczy to zaliczek obliczanych w sposób narastający, czyli z uwzględnieniem dochodów uzyskanych od początku roku. Zasada ta będzie miała zatem zastosowanie do:

  • osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy (oraz innych wymienionych w art. 31 ustawy o PIT);
  • osób uzyskujących dochody członka spółdzielni lub ich domowników (art. 33 ustawy o PIT);
  • osób uzyskujących emerytury i renty (oraz inne wymienione w art. 34 ustawy o PIT)

W dalszym ciągu w przypadku umowy o pracę, warunkiem pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek będzie złożenie pracodawcy oświadczenia (zmieniony art. 32 ust. 3 ustawy o PIT). Osoba, która pracuje u dwóch pracodawców, tak jak dotychczas, będzie miała wybór, który pracodawca będzie uprawiony do stosowania tego zmniejszenia.

W przypadku umów zlecenia i umów o dzieło, prawo do skorzystania z kwoty wolnej od podatku będzie przysługiwało podatnikowi, który złoży oświadczenia płatnikowi, aby tych zaliczek nie pobierał (art. 41 ust. c ustawy o PIT). Warunkiem jest jednak aby roczne dochody tego podatnika nie przekroczyły 30.000 zł i nie osiągał innych dochodów. Nie dotyczy to jednak dochodów uzyskiwanych od tego samego płatnika jeśli:

  • zaliczki obliczane są z pomniejszeniem o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, lub
  • zaliczki są opłacana podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT (dotyczy to dochodów z działalności gospodarczej).

Przepis ten ogranicza zatem prawo do skorzystania z prawa do niepobierania zaliczek wyłącznie do sytuacji kiedy podatnik współpracuje z jednym płatnikiem. Płatnik ten może być jednocześnie pracodawcą, zleceniodawcą i zamawiającym dzieło.

Mikołaj Stanisławski, od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p