czwartek, 07 październik 2021 05:47

Test przedsiębiorcy zostanie wprowadzony bocznymi drzwiami z Polskim Ładem. Aktualizacja

Tak zwany test przedsiębiorcy był pomysłem rządu wypuszczonym w 2019 roku, a mającym na celu przesianie przedsiębiorców pod kątem tego, kto z nich de facto pracuje na umowę o pracę, prowadząc działalność, tym samym uciekając przed całościowym opłacaniem składki. Pomysł wzbudził społeczny sprzeciw i nie wszedł w życie. Ma jednak powrócić w ustandaryzowanej już formie.

Przepisy Polskiego Ładu zakładają, że przesyłanie plików JPK będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających się podatkiem dochodowym, jak też tych, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Informacji elektronicznych w jednolitym pliku kontrolnym nie muszą przekazywać obecnie osoby prowadzące księgę przychodów i rozchodów, natomiast wraz ze zmianą przepisów będą zmuszone to robić. Wraz z comiesięczną wysyłką KPiR pojawi się też wymóg wysyłania co miesiąc faktur, gromadzonych w Krajowym Systemie e-Faktur, co będzie wymagać zintegrowania dotychczasowych systemów księgowych z krajowym systemem i co z pewnością podniesie koszty obsługi księgowej przedsiębiorców.

Jak podaje ZUS „Nowe pliki JPK przesyłane będą obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.[…] Wchodzą w życie 1 stycznia 2023 r. Od tej daty nie będzie możliwości uniknięcia prowadzenia zarówno PKPiR, jak i Ewidencji Środków Trwałych w formie elektronicznej”.

Zmiany mają w zamyśle usprawnić kontrole pod kątem ucieczki pieniędzy z systemu składkowego ZUS, poprzez sprawdzanie tych z przedsiębiorców, którzy dostają regularnie faktury od jednego zleceniodawcy, de facto pracując na etacie.

Sprawę skomentował dla PAP dyrektor Departament Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Aleksander Łożykowski: - Twierdzenie, że będziemy wykorzystywać dane z firm do przeprowadzenia testu przedsiębiorcy, nie ma oparcia w przepisach. Proponowana w przepisach zmiana dotyczy tylko tego, że firmy będą wysyłać dane, które i tak zwykle mają w formie elektronicznej. Wiele z nich już teraz korzysta z usług księgowych, które właśnie w formie elektronicznej prowadzą ewidencje. Takie dane i tak muszą być udostępniane służbom skarbowym w razie kontroli. Zatem jedyną zmianą, jaką przewidujemy, będzie udostępnianie danych księgowych przez przedsiębiorców w sposób stały i w określonej formie. 

Ponadto przedstawiciel MF wyjaśnia co mają na celu wprowadzone zmiany: 

- Po pierwsze, chcemy ułatwić rozliczenia podatkowe osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Dzięki tym danym w przyszłości będziemy mogli wdrożyć podobny mechanizm jak ten, który stworzyliśmy dla osób pracujących na etatach w ramach Twojego e-PIT, czyli będzie to gotowe rozliczenia podatkowe dla przedsiębiorców. Teraz administracja podatkowa nie ma danych potrzebnych do tego, aby przygotować takie wstępne wypełnione zeznanie podatkowe. Drugim celem wprowadzenia obowiązku przesyłania danych księgowych jest zwiększenie możliwości analitycznych KAS. W tej chwili, jeżeli urzędnik nie pójdzie na kontrolę i nie sprawdzi szczegółów w ewidencji podatnika, nie ma żadnych innych informacji, niż tylko zbiorcza wartość danych podatkowych, np. kosztów, przychodów czy zapłaconego podatku. Często się zdarza, że konieczna jest kontrola, aby upewnić się, że rozliczenia podatnika są prawidłowe. A to zabiera czas i służbom skarbowym, i podatnikowi. Gdy będziemy mieli dokładne dane o tym, co znajduje się w ewidencji w zakresie kosztów i przychodów i uzyskamy wiedzę, z czego dokładnie wynika wysokość podatku, takie kontrole nie będą potrzebne - dodał i wyjaśnił, że obecnie fiskus wie o tym, że przedsiębiorca przeprowadził transakcję, ale nie wie, w jaki sposób wpłynęła ona na podatek dochodowy. Trzecim celem ma być zwiększenie skuteczności KAS.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs