piątek, 17 wrzesień 2021 07:18

Ulga dla klasy średniej także dla twórców

Pierwotny projekt tzw. ulgi dla klasy średniej wykluczał z niej osoby stosujące 50-proc. autorskich kosztów uzyskania przychodów. Zapis ten został zniesiony w opublikowanej wersji rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1532).

Ulga ma objąć osoby zarabiające od 68 412 do 133 692 zł rocznie (5 701 – 11 141 zł miesięcznie), pracujących na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Nie obejmie osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło, a w pierwotnej wersji ustawy założono, że do przychodów nie będą wliczane te, do których wynagrodzenia stosuje się 50-proc., autorskie koszty uzyskania przychodów, wymienione w  art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o pdof, a więc między innymi malarzy, nauczycieli akademickich, programistów, architektów, artystów i dziennikarzy. W wersji opublikowanego już rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy pdof wykreślono  zastrzeżenie dotyczące wyłączenia spod jej działania przychodów twórców i artystów będących pracownikami w zakresie, w jakim mają do nich zastosowanie 50% koszty. Tym samym koszty te będzie można wliczać przy obliczaniu zaliczek do podatku od osób fizycznych, przy czym należy pamiętać o nieprzekroczeniu ustawowych wyżej wymienionych kwot – tu nie bez znaczenia będzie chociażby złotówka, która w nich widnieje.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs