wtorek, 20 kwiecień 2021 11:54

Od maja podwyżka w mandatach karnych i likwidacja bezterminowych WIA

photo created by wirestock - www.freepik.com photo created by wirestock - www.freepik.com

Nowelizacja przepisów o akcyzie wprowadza wyższe grzywny za wykroczenia skarbowe. Opłaty mogą być nawet dwa i pół razy wyższe niż obecnie i mogą wynosić ok. 14 tys. zł. Zmiany likwidują też bezterminowe wiążące informacje akcyzowe.

W nowelizacji zostały ukryte zmiany kodeksu karnego skarbowego. Art. 48 par. 2 kodeksu dopuszcza nałożenie grzywny w orzekaniu mandatowym w granicach pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dotychczas była to dwukrotność, czyli w 2021 roku 5,6 tys. zł. Zmiana ma odciążyć sądy poprzez karanie mandatami szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe, zamiast kierowania występowania do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Problem w tym, że założenie to może penalizować wyższymi opłatami także mniejsze przewinienia, chociażby niewysłanie zerowej deklaracji podatkowej.

Zmiany likwidują też bezterminowe wiążące informacje akcyzowe (WIA), wprowadzając ważność WIA na 5 lat. Decyzje o wydaniu dotychczas klasyfikowane poprzez Nomenklaturę scaloną (CN) i Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB), teraz będą przepuszczane również według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU).

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs