czwartek, 25 luty 2021 08:17

Podatkowe FAQ. Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Chcę odliczyć w PIT ulgą termomodernizacyjną. Zostałam poinformowana, że wpisuję kwotę taką, jaką wydałam na zakup i instalacje. Z tego co wiem mogę odliczać ją przez 6 lat. Jak to ma wyglądać w praktyce?

 

Droga Czytelniczko

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej, 19% stawki podatkowej oraz opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będących jednocześnie właścicielami albo współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Odliczeniu podlegają wydatki wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489). Dodatkowo należy podkreślić że podatnik ma 3 lata na zrealizowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego inaczej będzie on zobowiązany do zwrotu ulgi.

Co do zasady podatnik może skorzystać z ulgi w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym poniósł wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zgodnie z wystawioną fakturą (czyli w dniu dokonania dostawy towaru/wykonania usługi albo w dniu wystawienia faktury jeżeli brak jest wyznaczenia daty sprzedaży). W przypadku gdy poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli kwota odliczenia przekracza wysokość dochodu podatnika podlega ona odliczeniu w kolejnych latach, nie później jednak niż przez 6 lat od końca roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Wartość oszacowaną na podstawie faktur za przedsięwzięcie należy ująć w załączniku PIT/0 w części B w polu 27 dla podatnika lub 28 dla małżonka. Należy jednak pamiętać, że wartość ulgi nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł na osobę w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

W razie wątpliwości proszę wejść na russellbedford.pl i skontaktować się z działem podatków

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p