wtorek, 16 luty 2021 08:20

Podatkowe FAQ. Jak rozliczać ulgę dla młodych?

Chciałam się poradzić w kwestii tzw. „bezPIT dla młodych". Czy to oznacza, że osoby do 26 roku życia, których przychód roczny za 2020 rok nie przekracza 85 258 zł nie będą musiały w ogóle składać deklaracji podatkowej, czy też są one zobowiązane do ujawnienia kwot zwolnionych w ramach ulgi dla młodych w pit 37?

Droga Czytelniczko,

tzw. ulga dla młodych, o którą pytasz, przeznaczona jest dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia oraz osiągają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, a także – od 1 stycznia 2021 r. – z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i odbywania stażu uczniowskiego. Powyższą ulgą objęte są przychody do wysokości 85.528 zł w danym roku podatkowym.

Przechodząc do kwestii postawionej w pytaniu – zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 14 kwietnia 2020 r. dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób opublikowanymi na stronie Ministerstwa Finansów, jeżeli podatnik osiąga jedynie przychody objęte w całości ulgą dla młodych, powyższe nie stwarza obowiązku złożenia zeznania podatkowego[1]. Aby wystąpił obowiązek złożenia zeznania podatkowego, muszą wystąpić dodatkowe okoliczności, również wymienione przykładowo w wyżej wspomnianych objaśnieniach. Są nimi np. osiągnięcie dodatkowych przychodów podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albo ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku.

Podsumowując, jeżeli osiągasz jedynie przychody podlegające tzw. uldze dla młodych i nie nastąpiła żadna inna sytuacja, która wiązałaby się ze złożeniem zeznania podatkowego, nie jesteś zobowiązania do złożenia takowego.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w kwestiach podatkowych, zapraszamy do kontaktu.

[1] Punkt 10.1 „Obowiązek złożenia zeznania podatkowego” Objaśnienia podatkowe z dnia 14 kwietnia 2020 r. nowa preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs