czwartek, 21 styczeń 2021 13:01

Ruszyły konsultacje podatkowe w sprawie objaśnień „Slim VAT”

photo rawpixel.com - www.freepik.com photo rawpixel.com - www.freepik.com

1 stycznia 2021 r. wprowadzono do ustawy o podatku od towarów i usług tzw. pakiet slim VAT. W związku z tym, że wzbudza on spore wątpliwości Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia, które obecnie są konsultowane.

Objaśnienia zawierają wiele wątków i na pewno mogą być przydatne. Dotyczą one np.

  • podwyższenia wartości limitu na tzw. nieewidencjonowane prezenty o małej wartości. Limit który do 31 grudnia wynosił 10 zł (bez podatku VAT) został podwyższony do 20 zł (bez podatku VAT)
  • doprecyzowania wartości tzw. prezentów ewidencjonowanych
  • doprecyzowania zasad ustalania podstawy opodatkowania dla towarów przekazywanych nieodpłatnie
  • zmian w zakresie faktur korygujących in minus, o czym pisaliśmy tutaj: VAT 2021 – podsumowanie zmian. Faktury korygujące. Dostawy łańcuchowe - Russell Bedford
  • odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży
  • stosowania zmienionych rozwiązań w zakresie mechanizmu podzielonej płatności

MF zachęca, aby zadawać kolejne pytania, przy czym konsultacje potrwają do 04.02. Są otwarte są dla wszystkich podmiotów. Propozycje rozwinięcia objaśnień o określone treści, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem, należy wysyłać w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Objaśnienia aktualne znajdziesz w formie pdf-a niżej

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC