czwartek, 19 listopad 2020 08:05

BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa

Fot. Reimund Bertrams, Pixabay Fot. Reimund Bertrams, Pixabay

Polacy, którzy chcą kupić mieszkanie w Wielkiej Brytanii i skorzystać przy tym z ulgi mieszkaniowej, muszą się pośpieszyć, gdyż mają na to czas tylko do 31 grudnia 2020 r.

Ulga mieszkaniowa przysługuje podatnikowi, który nabył (kupując lub dziedzicząc), całość lub część nieruchomości, następnie przed upływem 5 lat dokonał jej odpłatnego zbycia, a pozyskane środki przeznaczył na tzw. własne cele mieszkaniowe. Po spełnieniu powyższego warunku pozyskane środki są wolne od podatku dochodowego. W przeciwnym razie podatnik jest zobowiązany daną sprzedaż opodatkować.

Podkreślić należy, iż realizacja celów mieszkaniowych może nastąpić na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo na terenie Konfederacji Szwajcarskiej, dlatego w związku z brexitem i okresem przejściowym Wielka Brytania spełnia warunek zwolnienia z powyższego podatku tylko do 31 grudnia br.

Podkreślić należy, iż realizacja celów mieszkaniowych może nastąpić na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo na terenie Konfederacji Szwajcarskiej, dlatego w związku z brexitem i okresem przejściowym Wielka Brytania spełnia warunek zwolnienia z powyższego podatku tylko do 31 grudnia br.

Potwierdza to jedna z najnowszych interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, w której wnioskodawca dokonał w Polsce sprzedaży domu jednorodzinnego wraz z działką w okresie krótszym niż 5 lat od daty działu spadku i zniesienia współwłasności. Wnioskodawca chciał skorzystać z ulgi mieszkaniowej i dokonać zakupu nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii.  We wniosku zapytał, więc czy jeżeli kupi nieruchomość (dom/mieszkanie) w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., to czynność ta będzie traktowana, jako zakup nieruchomości położonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej i tym samym spełni on warunek skorzystania ze zwolnienia.

Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą i wskazał, że jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie wydatkowany przez wnioskodawcę na nabycie nieruchomości (domu/mieszkania) w Wielkiej Brytanii to zastosowanie będzie miała Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE C 144 I z 25.04.2019, str. 1), gdzie w artykule 126 przewiduje się, że od dnia wejścia tej umowy w życie do dnia 31 grudnia 2020 r. obowiązuje tzw. okres przejściowy.

Podkreślił również, iż ilekroć w trakcie okresu przejściowego w polskich przepisach mowa jest o „państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej”, rozumie się przez to również Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wynika to z art. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. U. z 2019, poz. 1516).

Tak więc, jeżeli w powyższym przypadku wnioskodawca, który dokonał w Polsce sprzedaży domu jednorodzinnego wraz z działką w okresie krótszym niż 5 lat od daty działu spadku i zniesienia współwłasności kupi nieruchomość (dom/mieszkanie) w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., to czynność ta będzie traktowana, jako zakup nieruchomości położonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej, a wnioskodawca tym samym spełni warunek skorzystania ze zwolnienia.

 

Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 26 października 2020 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.614.2020.2.MT

Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowy podatek handlowy podniesie między innymi ceny paliw - Russell Bedford https://t.co/dYFX94BcgC
RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg