wtorek, 03 listopad 2020 13:08

Podatki zagraniczne: Węgry ponownie wprowadzają specjalny podatek od sprzedaży detalicznej

"Tax Calculator and Pen" by Dave Dugdale is licensed under CC BY-SA 2.0 "Tax Calculator and Pen" by Dave Dugdale is licensed under CC BY-SA 2.0

Węgierski rząd przedstawił plany opodatkowania dużych detalistów w ramach pakietu gospodarczego mającego na celu walkę z następstwami pandemii koronawirusa. Nowa opłata ma stać się trwałym elementem systemu podatkowego.

Po przyjęciu przez parlament stawka podatkowa będzie wynosić zero dla małych firm detalicznych, 0,1% od przychodów powyżej 500 milionów forintów rocznie, 0,4% od dochodów powyżej 30 miliardów forintów i 2,5% od dochodów powyżej 100 miliardów forintów. Podatek ma przynieść 36 miliardów forintów (110 milionów dolarów) od największych sprzedawców detalicznych w tym roku i więcej w kolejnych, pełnych latach, gdy gospodarka się ożywi.

Rozwiązanie to nawiązuje do wczesnych lat 2010, kiedy premier Viktor Orban opodatkował sprzedawców detalicznych, banki, firmy energetyczne i komunikacyjne, aby skorygować kurs fiskalny kraju. Większość tych podatków została już wycofana. Podatek od sprzedaży detalicznej został początkowo unieważniony przez Unię Europejską, ale Węgry i Polska wygrały kolejną sprawę sądową, która uznała podatek za legalny.

Orban nałożył również nowy podatek w wysokości 55 miliardów forintów na sektor bankowy, ale pieniądze te zostaną zwrócone pożyczkodawcom w kolejnych latach w postaci ulg podatkowych.

Według ministra finansów Mihaly Varga w 2020 r. gospodarka tego środkowoeuropejskiego kraju skurczy się o ponad 3%. Varga napisał w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej, że nowelizacja pozwoli rządowi skupić się na konsumpcji, a nie na pracy. Podatek jest nakładany na tych, którzy mogą go udźwignąć i uwzględnia ślad środowiskowy dużych detalistów.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowy podatek handlowy podniesie między innymi ceny paliw - Russell Bedford https://t.co/dYFX94BcgC
RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg