środa, 30 wrzesień 2020 21:01

Zmiany w estońskim CIT po konsultacjach z biznesem

zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com

Po konsultacjach społecznych wprowadzono zmiany w projekcie estońskiego CIT-u. Jedną z dobrych wiadomości jest to, że przedsiębiorcy przeznaczający środki na rozwój działalności będą mogli nie płacić podatku.

Podczas cyklu Dialog z Biznesem i konsultacji społecznych zidentyfikowano błędy systemu CIT-u w nowym kształcie i zaproponowano ich modyfikację, jak też wprowadzono kilka nowych rozwiązań.

Zmiany w Estońskim CIT:

  • Podstawowe kryterium wejścia w nowy system dotyczy przychodów spółki (estońskim CIT-em objęte mogą być małe i średnie spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), które nie mogą przekraczać 100 mln zł. Uprzednio próg wynosił 50 mln zł, a więc po przeprowadzonych konsultacjach został on podniesiony dwukrotnie.
  • Złagodzono również warunek dotyczący zatrudnienia co najmniej 3 pracowników (innych niż udziałowiec/akcjonariusz) na podstawie umowy o pracę. Spółka może nadal korzystać z preferencyjnego opodatkowania, jeśli ponosi wydatki na wynagrodzenia z tytułu innych umów cywilnoprawnych (w określonej kwocie). A mały podatnik może w pierwszym roku opodatkowania zatrudniać jedną osobę, zamiast trzech.
  • Utrzymano łagodniejsze warunki wejścia dla podatników rozpoczynających działalność.
  • Po zmianach podatnik może złożyć informację o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT-em w deklaracji składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik stosował to opodatkowanie.
  • Podatnik opodatkowany estońskim CIT-em będzie mógł wstecznie rozliczyć straty podatkowe poniesione przed przystąpieniem do estońskiego CIT-u.
  • Wprowadzona zostanie premia dla pionierów, czyli brak warunku inwestycyjnego dla pierwszego dwuletniego okresu.

Z estońskiego CIT firmy mogą korzystać już od początku 2021 r.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4