czwartek, 27 sierpień 2020 21:30

Wypłata dywidendy nie podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji podatkowej

freepik.com freepik.com

W dniu 22 sierpnia 2020 r. Minister Finansów, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską 9368, wskazał, że wypłata dywidendy nie mieści się w definicji transakcji kontrolowanej i nie podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Uzasadniając swoje stanowisko, MF wskazał, że definicja transakcji kontrolowanej, przyjęta w ustawach o podatkach dochodowych, kładzie nacisk na gospodarczy charakter działań stron, przez co należy rozumieć działania o charakterze zarobkowym. Pojedyncze działania gospodarcze podejmowane w celu zarobkowym składają się na działalność gospodarczą. W opinii MF samej czynności wypłaty dywidendy nie należy postrzegać jako takiego działania gospodarczego. Jest to czynność, która wiąże się z funkcjonowaniem spółek, która jest podejmowana na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Dywidenda stanowi realizację podziału zysku wypracowanego przez spółkę, co jest konsekwencją prowadzenia działalności gospodarczej przez tę spółkę, natomiast nie jest to samodzielne działanie o charakterze gospodarczym, tym samym nie jest objęta definicją transakcji kontrolowanej.

Stanowisko zaprezentowane przez MF należy ocenić pozytywnie. Wydanie tej interpretacji może przysłużyć się usunięciu niepewności jaka obecnie pojawia się po stronie wielu podatników, co do ewentualnego obowiązku dokumentacyjnego związanego z dywidendą. Definicja transakcji kontrolowanej w aktualnie obowiązujących przepisach jest bardzo szeroka i pozwala na pewne uznaniowe podejście do niektórych zdarzeń. W naszej opinii zarówno w aktualnym stanie prawnym, jak i we wcześniejszym, dywidenda w żadnym wypadku nie powinna być traktowana jako transakcja skutkująca obowiązkiem podatkowym.

Autor: Leszek Dutkiewicz, partner Russell Bedford Poland. Związany z firmą od 2011 roku. Dyrektor biura RBP w Katowicach. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v