poniedziałek, 03 sierpień 2020 10:15

Ochrona środowiska przegrywa z kronawirusem – wpływy z plastic tax zasilą unijny Fundusz Naprawczy

freepik.com freepik.com

Rada Europejska zatwierdziła nałożenie podatku na tworzywa sztuczne nienadające się do recyklingu. Ma on zasilić budżet Funduszu Naprawczego służącego do walki z kryzysem. Niestety nie tego dotyczącego ochrony środowiska.

Dzięki najnowszemu porozumieniu w sprawie długoterminowego budżetu Unii Europejskiej (wieloletnie ramy finansowe, WRF) i Funduszu Naprawczego niwelującego skutki pandemii COVID Rada Europejska zatwierdziła wprowadzenie tak zwanego podatku od tworzyw sztucznych, obowiązującego od 1 stycznia 2021 r. Podatek będzie wynosił 0,80 EUR za kg materiału, który nie został poddany recyklingowi. Ma to przynieść ok. 6 mld euro rocznie, przy czym najbardziej zasilą wspólną kasę Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Polska – nasz kraj odda ok. 500 mln euro rocznie.

Kryzys klimatyczny na drugim planie

Eksperci od ekologii zaznaczają, że podatek ma na celu zasilenie unijnej kasy i w żaden sposób nie będzie służył wsparciu działań proekologicznych. Według Komisji Europejskiej „składka” do budżetu UE ma zachęcić państwa członkowskie do zwiększenia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości będzie odwrotnie.

Dalsze środki fiskalne nie są najskuteczniejszym narzędziem napędzania innowacji i inwestycji, które są potrzebne, aby osiągnąć zamierzone cele polityczne Zielonego Ładu – komentuje Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC). 

Ponieważ dochody z unijnego podatku od tworzyw sztucznych nie są przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę odpadów i recyklingu, nie zwiększy to recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie – doprecyzowuje Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC. – Zamiast tego zmienią się po prostu materiały opakowaniowe, które będą miały jeszcze bardziej szkodliwy wpływ na środowisko. Aby naprawdę zwiększyć wskaźniki recyklingu w całej Europie i aby chronić środowisko, bardziej wydajne byłoby opodatkowanie składowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Łatanie budżetu - wraca pomysł podatku Robin Hooda

Do zasilania unijnego budżetu, który ma posłużyć walce z kryzysem mają posłużyć też wpływy z tzw. granicznej opłaty węglowej oraz opłaty cyfrowej. Komisja Europejska przedstawi projekt rozwiązań pod tym kątem w pierwszym półroczu 2021 roku. W planach pojawiła się też danina od transakcji finansowych ((FTT), nazywanej też „podatkiem Tobina” lub „podatkiem Robin Hooda”.

Komisja Europejska przedstawi wniosek w sprawie zmian handlu emisjami, prawdopodobnie rozszerzając go na lotnictwo i żeglugę morską. W czasie planowania kolejnych wieloletnich ram finansowych Unia będzie pracować nad wprowadzeniem tzw. innych zasobów własnych, które mogą obejmować np. podatek od transakcji finansowych. Wpływy z nowych podatków wprowadzonych po 2021 r. zostaną przeznaczone na wcześniejszą spłatę pożyczek zaciągniętych na rynkach finansowych w ramach planu odbudowy – czytamy w komunikacie KE.

Autor: Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v